Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: M
Mienie Skarbu Państwa
Kategoria: Prywatyzacja majątku Skarbu Państwa
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Projekt ustawy budżetowej, Tom I, Omówienie, Ocena przebiegu kierunków prywatyzacji majątku Skarbu Państwa
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Mieniem Skarbu Państwa jest własność i inne prawa majątkowe, stanowiące mienie państwowe, przysługujące Skarbowi Państwa.
Źródło:
Art. 44 i art. 441 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, 1615, 1890, 1933.
Komentarz:
W zakres pojęcia „mienie” wchodzą wyłącznie aktywa, „stan czynny”, wszelkie prawa podmiotowe o charakterze majątkowym do rzeczy albo przedmiotów niebędących rzeczami. Pojęcie to nie obejmuje długów. Z tego też względu nie jest w pełni tożsame z „majątkiem” (por. Ł. Węgrzynowski, Ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające. Komentarz, Komentarz do art. 5a,Warszawa 2019)
Pojęcie „mienie Skarbu Państwa” pod względem przedmiotowym należy uznać za szersze wobec pojęcia „majątek Skarbu Państwa”, ponieważ za mienie przysługujące Skarbowi Państwa uznaje się zarówno własność, jak i inne prawa majątkowe (art. 44 i art. 441 § 1 Kodeksu cywilnego).
Pojęcie „mienie Skarbu Państwa” pod względem podmiotowym należy uznać za węższe od pojęcia „mienie państwowe”, ponieważ mienie państwowe oznacza, nie tylko własność i inne prawa majątkowe przysługujące Skarbowi Państwa ale także innym państwowym osobom prawnym. Uprawnienia majątkowe Skarbu Państwa względem państwowych osób prawnych określają odrębne przepisy, w szczególności regulujące ich ustrój (art. 441 § 1 Kodeksu cywilnego).
W ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 735) określono zasady zarządzania tym mieniem, w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej ustawy mienie państwowe służy wykonywaniu zadań publicznych.
Zgodnie z art. 43 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej przygotowuje i przedkłada Sejmowi coroczne sprawozdania o stanie mienia Skarbu Państwa, w szczególności o jego stanie prawnym, strukturze i wartości. Funkcją sprawozdania jest również rejestracja stanu mienia.
Autor (Autorzy): Marta Karkowska