Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: F
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Kategoria: Sektor finansów publicznych
Procedura budżetowa
Co jeszcze zobaczyć?

Państwowe fundusze celowe

Gdzie szukać w budżecie?

Ustawa budżetowa na rok 2024, Rozdział VIII Państwowe fundusze celowe. 2. Fundusze związane zadaniami socjalnymi państwa.
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) gromadzi składki za pracowników płacone obowiązkowo przez pracodawców tj.: przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium RP, przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą również na terytorium innych państw członkowskich UE lub państw członkowskich EOG w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium RP, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych lub oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń, a także oddziały lub przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych.
W razie niewypłacalności pracodawcy niezaspokojone roszczenia pracownicze podlegają zaspokojeniu ze środków FGŚP. Są to: wynagrodzenia: za pracę, za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas niewykonywania pracy (zwolnienia od pracy) i za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy; za czas, kiedy pracownik był niezdolny do pracy, ze względu na chorobę, za okres urlopu, odprawy pieniężne należne wskutek rozwiązania umowy o pracę bez winy pracownika, ekwiwalent pieniężnego za urlop należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy oraz za rok bezpośrednio go poprzedzający, odszkodowanie, dodatek wyrównawczy i składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców.
Źródło:
ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 7), art. 9 i art. 12.
Komentarz:
FGŚP jest państwowym funduszem celowym, którego celem jest zagwarantowanie wypłaty świadczeń dla pracowników w sytuacji niewypłacalności pracodawcy. FGŚP jest ważnym instrumentem polityki społecznej i gospodarczej Państwa.
Działalność FGŚP nie powoduje skutków finansowych dla budżetu Państwa, ponieważ tworzony jest głownie ze składek płaconych przez pracodawców (0,1% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne pracowników w 2019 r.), a także windykacji i innych dochodów.
Dysponentem środków FGŚP jest minister właściwy do spraw pracy.
Ze środków FGŚP zaspokajane są podstawowe roszczenia pracownicze w razie niewypłacalności pracodawcy. Wypłacone świadczenia podlegają zwrotowi na rzecz FGŚP z majątku niewypłacalnego pracodawcy.
Ponadto FGŚP realizuje zadania wynikające z dodatkowych ustaw rozszerzających zakres ochrony roszczeń pracowniczych, także w przypadku zaistnienia klęsk żywiołowych wypłacając świadczenia pracodawcom dla osób poszkodowanych
Autor (Autorzy): Wojciech Zgliczyński