Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: W
Wynagrodzenia w sferze budżetowej
Kategoria: Podstawowe pojęcia makroekonomiczne
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Część artykułowa ustawy budżetowej.
Załącznik nr 6 Wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Poprzez wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej rozumie się wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy osób zatrudnionych w jednostkach budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w art. 11 i 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Ustawa oprócz wskazanych wyżej osób dotyczy także żołnierzy zawodowych, żołnierzy odbywających nadterminową zasadniczą służbę wojskową, żołnierzy odbywających okresową służbę wojskową, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej - z wyjątkiem pełniących służbę kandydacką - oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Celno-Skarbowej.
Źródło:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1270)
Komentarz:
Zasady i tryb kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej określa ustawa z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2692).
Przeciętne wynagrodzenie w sferze budżetowej oblicza GUS. Zgodnie z przyjętą przez GUS metodologią do obliczania przeciętnego wynagrodzenia w przeliczeniu na jednego zatrudnionego (na podstawie sprawozdawczości) przyjmuje się dwie składowe, tj. sumę wynagrodzeń (licznik) oraz przeciętne zatrudnienie (mianownik) w danym okresie (miesiąc, kwartał, okres narastający, rok).[zob. „Zasady metodyczne statystyki rynku pracy i wynagrodzeń”, GUS, Warszawa 2023 r. s. 82]. GUS publikuje informacje dla okresów kwartalnych, półrocznych i rocznych: przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sferze budżetowej tj. stosunek sumy wynagrodzeń osobowych brutto oraz dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników jednostek sfery budżetowej do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie; przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto bez dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników jednostek sfery budżetowej tj. stosunek sumy wynagrodzeń osobowych do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie.
W ustawie budżetowej ustala się kwoty bazowe, średnioroczne wskaźniki wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz kwoty wynagrodzeń dla państwowych jednostek budżetowych, dla poszczególnych grup pracowników sfery budżetowej w podziale na części i działy klasyfikacji dochodów i wydatków.

Informacje o wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej podawane są corocznie w publikacjach GUS.
Autor (Autorzy): Bożena Kłos, Marta Karkowska