Komentarz: Zasady i tryb kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej określa ustawa z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2692).
Przeciętne wynagrodzenie w sferze budżetowej oblicza GUS. Zgodnie z przyjętą przez GUS metodologią do obliczania przeciętnego wynagrodzenia w przeliczeniu na jednego zatrudnionego (na podstawie sprawozdawczości) przyjmuje się dwie składowe, tj. sumę wynagrodzeń (licznik) oraz przeciętne zatrudnienie (mianownik) w danym okresie (miesiąc, kwartał, okres narastający, rok).[zob. „Zasady metodyczne statystyki rynku pracy i wynagrodzeń”, GUS, Warszawa 2023 r. s. 82]. GUS publikuje informacje dla okresów kwartalnych, półrocznych i rocznych: przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sferze budżetowej tj. stosunek sumy wynagrodzeń osobowych brutto oraz dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników jednostek sfery budżetowej do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie; przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto bez dodatkowych wynagrodzeń rocznych dla pracowników jednostek sfery budżetowej tj. stosunek sumy wynagrodzeń osobowych do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie.
W ustawie budżetowej ustala się kwoty bazowe, średnioroczne wskaźniki wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz kwoty wynagrodzeń dla państwowych jednostek budżetowych, dla poszczególnych grup pracowników sfery budżetowej w podziale na części i działy klasyfikacji dochodów i wydatków.
Informacje o wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej podawane są corocznie w publikacjach GUS.Autor (Autorzy): Bożena Kłos, Marta Karkowska