Definicja formalnoprawna: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych jest państwową osobą prawną, agencją wykonawczą w rozumieniu art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270). Nadzór nad Centralnym Ośrodkiem sprawuje minister właściwy do spraw rolnictwa.
Centralny Ośrodek realizuje zadania państwa w zakresie:
- badania i rejestracji odmian roślin,
- porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego,
- ochrony prawnej odmian roślin
– na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2021 r. poz. 129) oraz w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213).
Centralny Ośrodek, realizując zadania, sporządza i udostępnia: a) informacje o odmianach wpisanych do rejestru odmian, b) opisy botaniczne odmian wpisanych do rejestru odmian, c) listy odmian rolniczych, warzywnych i sadowniczych wpisanych do rejestru odmian, d) listy opisowe odmian, w których umieszcza się informacje o plonach, cechach jakościowych i użytkowych odmian, e) informacje o wynikach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego.
Centralny Ośrodek może świadczyć usługi badawcze, doświadczalne, szkoleniowe lub informatyczne w zakresie nasiennictwa.
Działalność Centralnego Ośrodka finansowana jest z: przychodów z prowadzonej działalności, w szczególności z: a) przychodów z działalności rolniczej, b) przychodów z usług doświadczalnych, c) odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, d) innych przychodów) oraz budżetu państwa w formie dotacji podmiotowej – na dofinansowanie działalności bieżącej i celowej – na finansowanie lub dofinansowanie zadań.
Koszty funkcjonowania Centralnego Ośrodka, w tym wynagrodzenia pracowników, pokrywane są ze środków na jego działalność.Źródło:
Ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2109).