Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: C
Cło
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU)
Kategoria: Sektor finansów publicznych
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

  • Załącznik nr 8 – Wykaz jednostek, dla których zaplanowano dotacje przedmiotowe i celowe, oraz kwoty tych dotacji
  • Załącznik nr 11 – Plany finansowe agencji wykonawczych
Uzasadnienie, rozdział VII – Agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej i państwowe osoby prawne
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych jest państwową osobą prawną, agencją wykonawczą w rozumieniu art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270). Nadzór nad Centralnym Ośrodkiem sprawuje minister właściwy do spraw rolnictwa.
Centralny Ośrodek realizuje zadania państwa w zakresie:
  1. badania i rejestracji odmian roślin,
  2. porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego,
  3. ochrony prawnej odmian roślin
– na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2021 r. poz. 129) oraz w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213).
Centralny Ośrodek, realizując zadania, sporządza i udostępnia: a) informacje o odmianach wpisanych do rejestru odmian, b) opisy botaniczne odmian wpisanych do rejestru odmian, c) listy odmian rolniczych, warzywnych i sadowniczych wpisanych do rejestru odmian, d) listy opisowe odmian, w których umieszcza się informacje o plonach, cechach jakościowych i użytkowych odmian, e) informacje o wynikach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego.
Centralny Ośrodek może świadczyć usługi badawcze, doświadczalne, szkoleniowe lub informatyczne w zakresie nasiennictwa.

Działalność Centralnego Ośrodka finansowana jest z: przychodów z prowadzonej działalności, w szczególności z: a) przychodów z działalności rolniczej, b) przychodów z usług doświadczalnych, c) odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, d) innych przychodów) oraz budżetu państwa w formie dotacji podmiotowej – na dofinansowanie działalności bieżącej i celowej – na finansowanie lub dofinansowanie zadań.


Koszty funkcjonowania Centralnego Ośrodka, w tym wynagrodzenia pracowników, pokrywane są ze środków na jego działalność.
Źródło:
Ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2109).
Komentarz:
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych odpowiedzialny jest za realizację zadań państwa w zakresie badania i rejestracji odmian roślin, porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego oraz ochrony prawnej odmian roślin. COBORU wspomaga także działalność Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakresie oceny tożsamości i czystości odmianowej materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych. Misją Centralnego Ośrodka jest stymulowanie innowacji w hodowli roślin i nasiennictwie oraz wspieranie wdrażania postępu odmianowego do praktyki rolniczej. Poprzez działalność rejestrową COBORU rolnicy mają dostęp do odmian odpowiednich w polskich warunkach klimatyczno-glebowych, natomiast hodowcy mają możliwość przeprowadzenia badań rejestrowych i wpisania odmian do krajowego rejestru. Stanowi to warunek wprowadzenia materiału siewnego danej odmiany do obrotu zarówno w Polsce jak i na obszarze UE. Umieszczenie odmian w krajowym rejestrze niezbędne jest także do zgłoszenia odmiany na listę OECD i sprzedaż materiału do państw trzecich.
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych współpracuje z zagranicznymi jednostkami odpowiedzialnymi za rejestrację odmian i ochronę prawną odmian, Międzynarodowym Związkiem Ochrony Nowych Odmian Roślin (UPOV), Komisją Europejską (DG SANCO) i Wspólnotowym Urzędem Odmian Roślin (CPVO). Ponadto Centralny Ośrodek odpowiedzialny jest za informowanie Komisji Europejskiej i państw członkowskich o wszystkich sprawach związanych z rejestracją odmian.

Źródło:
1. Dane ze strony internetowej COBORU: https://www.coboru.gov.pl/index, dostęp 14.09.2023.
Autor (Autorzy): Olga Olkowska