Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: D
Dywidendy i wpłaty z zysku
Kategoria: Dochody budżetu państwa
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Załącznik 1
Uzasadnienie: tom I, rozdział IV
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Dywidendy i wpłaty z zysku stanowią dwa różne rodzaje dochodów niepodatkowych budżetu państwa.
Dywidendy są wpłatami do budżetu państwa, wynikającymi z posiadania przez Skarb Państwa akcji oraz udziałów w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych oraz innych spółkach. Podstawę prawną wypłaty dywidendy stanowią przepisy Kodeksu spółek handlowych.
Wpłaty z zysku są rodzajem daniny publicznej, a więc świadczenia o charakterze przymusowym, bezzwrotnym, nieodpłatnym i pieniężnym, którego obowiązek poniesienia wynika z ustawy.
Źródło:
Ustawa z dnia 31 stycznia 1989r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (t.j. Dz.U. z 2022r. poz. 1439)Ustawa z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (t.j. Dz.U. z 2022r. poz. 44; dalej: u.w.j.s.)J.Kulicki, A.Krawczyk, P.Sokół, Leksykon podatkowy, PWE, Warszawa, 1998
Komentarz:
Przepisy wyróżniają wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych (do końca 1995r. nazywane dywidendami) oraz wpłaty z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, przy czym te ostatnie od 2019 r. stanowią przychód Funduszu Inwestycji Kapitałowych, o którym mowa w art. 33a ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarzadzania mieniem państwowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 971 ze zmian.; dalej: u.z.m.p.) (zob. art. 33b ust. 1 pkt 1 u.z.m.p. oraz art. 2 ust. 1 u.w.j.s.). Podstawę obliczania wpłat z zysku stanowi zysk przedsiębiorstwa pomniejszony o zapłacony podatek dochodowy. Wysokość stopy procentowej do naliczania wpłat z zysku wynosi 15%. Organami właściwymi do wymiaru i pobory tej daniny są naczelnicy urzędów skarbowych. Wpłaty te w całości wpływają do budżetu państwa.
Autor (Autorzy): Jacek Kulicki