Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: O
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD
Kategoria: Inne pojęcia
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development) jest międzyrządową organizacją gospodarczą, której główn cele to osiąganie jak najwyższego, trwałego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz rosnącego poziomu życia w Państwach Członkowskich, przy utrzymaniu stabilizacji finansowej, a przez to przyczynianie się do rozwoju gospodarki światowej; przyczynianie się do opartej na zdrowych zasadach ekspansji gospodarczej w Państwach członkowskich, jak również nieczłonkowskich, w procesie rozwoju gospodarczego oraz; przyczynianie się do ekspansji handlu światowego na bazie wielostronnej i niedyskryminacyjnej, zgodnie z zobowiązaniami międzynarodowymi. Państwa członkowskie mają osiągać te cele poprzez wzajemne informowanie i dostarczanie OECD niezbędnych informacji, prowadzenie konsultacji, badań i uzgodnionych przedsięwzięć, ścisłą współpracę, a w razie potrzeby podejmować skoordynowane działania. Dla osiągania swoich celów OECD może podejmować decyzje wiążące wobec wszystkich państw członkowskich, przedkładać zalecenia oraz zawierać umowy z państwami członkowskimi, krajami nieczłonkowskimi i organizacjami międzynarodowymi.
Źródło:
Konwencja o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wraz z protokołami dodatkowymi nr 1 i 2 do tej konwencji, stanowiącymi jej integralną część, sporządzone w Paryżu dnia 14 grudnia 1960 r. (DZ.U. z 1998 r. Nr 76 poz. 490).
Komentarz:
OECD powstała w 1961 r. na mocy Konwencji Paryskiej, podpisanej w 1960 r. Jest bezpośrednią sukcesorką powołanej w 1948 r. Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej. Założycielami OECD było 20 państw, tj.: Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, RFN, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Polska została krajem członkowskim w 1996 r. W 2023 r. do OECD należało 38 państw, do członkostwa kandyduje 6 państw (Argentyna, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Peru i Romunia), a 5 państw (Brazylia, Chiny, Indie, Indonezja i RPA) ma status kluczowych partnerów. Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu. Od 2021 r. funkcję Sekretarza Generalnego pełni Mathias Cormann (Australia).
Autor (Autorzy): Jolanta Adamiec, Wojciech Zgliczyński