Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: P
Podatek dochodowy od osób prawnych
Kategoria: Dochody budżetu państwa


Definicja formalnoprawna:
Brak definicji formalno-prawnej podatku dochodowego od osób prawnych. Podatek ten zdefiniować można jako rodzaj daniny publicznej obciążającej dochody osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych zrównanych dla celów podatkowych z osobami prawnymi, w którym obowiązek podatkowy wynika z ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 2587 ze zmian.; dalej: u.p.d.p.).Podatnikami tego podatku są:
  • osoby prawne,
  • spółki kapitałowe w organizacji, a więc spółka akcyjna i prosta spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nieposiadajacych osobowości prawnej,
  • spółki jawne mające na terytorium RP siedzibę lub zarząd, spełniające pozostałe warunki określone w u.p.d.p.,
  • spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innych państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
  • podatkowe grupy kapitałowe,
  • fundacje rodzinne w organizacji.
Ustawa wyróżnia nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy. W pierwszym przypadku podatnik obowiązany jest zapłacić podatek dochodowy w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (w Polsce lub za granicą). W drugim przypadku podatek opłacany jest tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski.
Źródło:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
Komentarz:
Przedmiotem opodatkowania jest dochód, definiowany jako różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania, osiągnięty w roku podatkowym. Rokiem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jest zasadniczo (z pewnymi wyjątkami) rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie, umowie spółki lub innym dokumencie regulującym jego zasady ustrojowe; w takim przypadku rokiem podatkowym może być okres kolejnych dwunastu miesięcy. Stawka podatku wynosi 19% podstawy opodatkowania, którą stanowi dochód pomniejszony o odliczenia przewidziane w u.p.d.p. zaś dla podatników, których przychody nie przekraczają w roku podatkowym równowartości 2 mln euro – 9%. Ustawa przewiduje również szczególne formy opodatkowania (m.in. ryczałt od dochodów spółek, opodatkowanie fundacji rodzinnych, opodatkowanie spółek holdingowych, opodatkowanie niezrealizowanych zysków). Dochody z tego podatku dzielone są pomiędzy budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego, przy czym: do gmin przekazywane jest 6,71% podatku należnego od podatników tego podatku posiadających siedzibę na terenie gminy (por. art. 4 ust. 3 u.d.j.s.t.), do powiatów przekazywane jest 1,40% podatku należnego od podatników tego podatku mających siedzibę na terenie powiatu (por. art. 5 ust. 3 u.d.j.s.t.), do województw przekazywane jest 14,75% podatku należnego od podatników tego podatku mających siedzibę na terenie województwa (por. art. 6 ust. 3 u.d.j.s.t.). Organami właściwymi do wymiaru i poboru tego podatku są naczelnicy urzędów skarbowych.
Autor (Autorzy): Jacek Kulicki