Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: A
Absolutorium budżetowe
Kategoria: Podstawowe pojęcia związane z budżetem państwa
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Absolutorium budżetowe to wyraz politycznej akceptacji przez Sejm sprawozdania z wykonania ustawy budżetowej wyrażony w uchwale o udzieleniu Radzie Ministrów absolutorium.
Brak legalnej definicji absolutorium budżetowego w ustawie o finansach publicznych.
Źródło:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997, nr 78, poz. 483 z późn. zm), art. 226 ust. 2.
Komentarz:
Zgodnie Konstytucją Sejm rozpatruje sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej w ciągu 90 dni od dnia przedłożenia go Sejmowi przez Radę Ministrów, a po zapoznaniu się z opinią Najwyższej Izby Kontroli podejmuje, uchwałę o udzieleniu albo odmowie udzielenia Radzie Ministrów absolutorium.
Rada Ministrów w sprawozdaniu z wykonania budżetu informuje Sejm o całokształcie wykonania budżetu, a Sejm dokonuje oceny pod kątem zachowania dyscypliny budżetowej, tj. prawidłowego wykonania ustaleń ustawy budżetowej. Sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej rozpatrywane jest przez Komisję Finansów Publicznych oraz pozostałe komisje sejmowe (w zakresie ich właściwości). Po rozpatrzeniu sprawozdania, uwzględniając również informację Najwyższej Izby Kontroli o wykonaniu ustawy budżetowej Komisja Finansów Publicznych przygotowuje sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej i innych planów finansowych, a także projekt uchwały o udzieleniu bądź odmowie udzielenia absolutorium. Udzielenie absolutorium Radzie Ministrów oznacza, że Sejm nie ma istotnych zastrzeżeń do działalności Rady Ministrów w toku realizacji ustawy budżetowej. Nieudzielenie przez Sejm absolutorium dla Rady Ministrów może skutkować dymisją rządu, jednak przepisy Konstytucji nie zawierają tego wymogu.
Autor (Autorzy): Urszula Smołkowska