Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: P
Produkt krajowy brutto
Kategoria: Podstawowe pojęcia makroekonomiczne
Procedura budżetowa
Co jeszcze zobaczyć?

Dochód narodowy

Gdzie szukać w budżecie?

Założenia makroekonomiczne
W uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej PKB wykorzystywany jest jako punkt odniesienia dla prezentacji danych i wyjaśnienia zmian w dochodach i wydatkach państwa.
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Produkt krajowy brutto stanowi końcowy rezultat działalności produkcyjnej jednostek produkcyjnych będących rezydentami. Może on być zdefiniowany na trzy sposoby:
a) podejście od strony produkcji: PKB stanowi sumę wartości dodanej brutto poszczególnych sektorów instytucjonalnych lub poszczególnych gałęzi powiększoną o podatki od produktów pomniejszone o dotacje do produktów
(które nie są przydzielone do sektorów czy gałęzi). Jest on też pozycją bilansującą rachunku produkcji gospodarki ogółem;
b) podejście od strony rozdysponowania: PKB stanowi sumę końcowego wykorzystania towarów i usług przez jednostki instytucjonalne będące rezydentami (spożycia i akumulacji brutto), powiększonego o eksport i pomniejszonego o import towarów i usług;
c) podejście od strony dochodów: PKB stanowi sumę rozchodów na rachunku tworzenia dochodów gospodarki ogółem (kosztów związanych z zatrudnieniem, podatków związanych z produkcją i importem pomniejszonych o dotacje, nadwyżki operacyjnej brutto oraz dochodu mieszanego gospodarki ogółem).
Źródło:
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej Tekst mający znaczenie dla EOG, OJ L 174.
Komentarz:
PKB jest najczęściej stosowaną miarą poziomu rozwoju gospodarczego (przy porównaniach międzynarodowych zwykle w przeliczeniu na liczbę mieszkańców kraju jako PKB per capita). Ważnym wskaźnikiem kierunków rozwoju gospodarczego jest analiza podziału PKB pomiędzy różne rodzaje popytu: spożycie indywidualne, spożycie zbiorowe, inwestycje (nakłady inwestycyjne brutto), zmiana zapasów, eksport netto.
Wartość produktu krajowego brutto (PKB) może być liczona w cenach bieżących (PKB nominalny) lub w cenach stałych, czyli po uwzględnieniu zmian cen rynkowych w danym okresie (PKB realny).
Autor (Autorzy): Jolanta Adamiec, Izabela Bień