Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: F
Fundusz Administracyjny
Kategoria: Sektor finansów publicznych
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Część artykułowa ustawy budżetowej. Załącznik nr 13 Plany finansowe państwowych funduszy celowych. Uzasadnienie.
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Fundusz Administracyjny jest przeznaczony na finansowanie kosztów obsługi ubezpieczenia, z wyjątkiem kosztów pokrywanych ze środków funduszu składkowego lub funduszu prewencji i rehabilitacji. Ponadto ze środków funduszu administracyjnego finansowane są koszty obsługi zadań w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego.Fundusz administracyjny tworzy się z:
  1. odpisów od funduszu składkowego i od funduszu emerytalno-rentowego, w wysokości do 12% planowanych wydatków funduszu składkowego i do 3,5% planowanych wydatków funduszu emerytalno-rentowego;
  2. refundacji przez właściwe instytucje kosztów związanych z realizacją ubezpieczenia zdrowotnego oraz realizacją innych zadań powierzonych Prezesowi Kasy na podstawie odrębnych przepisów;
  3. odsetek uzyskanych z lokowania wolnych środków funduszu administracyjnego.
W razie powstania niedoboru funduszu administracyjnego, niedobór ten pokrywa się ze środków funduszu składkowego.
Źródło:
art. 79 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DZ.U z 2016 r., poz. 277), ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (DZ.U 2018 r., poz.858)
Komentarz:
Fundusz Administracyjny jest państwowym funduszem celowym, funkcjonującym w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ze środków funduszu finansowane są koszty obsługi ubezpieczonych i świadczeniobiorców w sprawach dotyczących objęcia ubezpieczeniem, składek na ubezpieczenie oraz przyznawania i wypłaty świadczeń z ubezpieczenia. Ponadto finansowane są koszty obsługi zadań w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i innych zadań zleconych przez państwo. FA jest pośrednio finansowany w około 84% z budżetu państwa, gdyż podstawą jego odpisu jest Fundusz Emerytalno-Rentowy, który tworzy głównie dotacja uzupełniająca budżetu państwa.
Autor (Autorzy): Bożena Kłos/Krzysztof Wołowicz