Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: Ś
Środki na zobowiązania (na płatności)
Kategoria: Budżet środków europejskich i rozliczenia z UE
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Pojęcie to nie zostało zdefiniowane na gruncie prawa krajowego, lecz prawo europejskie odnosi się do niego w sposób następujący:
„[Wieloletnie] ramy finansowe określają kwoty rocznych pułapów
środków na zobowiązania z podziałem na kategorie wydatków oraz rocznego pułapu środków na płatności. Kategorie wydatków, w licznie ograniczonej, odpowiadają głównym sektorom działalności Unii” (art. 312 ust. 2 TfUE).
Budżet roczny UE zawiera środki zróżnicowane, na które składają się środki na zobowiązania oraz środki niezróżnicowane, na które składają się środki na płatności.
W budżecie UE wykazuje się środki na zobowiązania i środki na płatności na rok n oraz środki na zobowiązania i środki na płatności
za poprzedni rok budżetowy.
Źródło:
Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE 2012 Nr C 326/1), art. 312.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.Urz. UE 2012 Nr L 298/1), art. 10, 49.
Zob. też: M. Michalcewicz-Kaniowska, M. Zajdel, Wieloletnie ramy finansowe w procesie kształtowania polityki spójności Unii Europejskiej, "Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej" 2018, z. 129, s. 258.
Komentarz:
Na budżet UE można spojrzeć z dwóch perspektyw. W ujęciu memoriałowym składa się on z tzw. środków na zobowiązania (commitment appropriations), które stanowią łączną wartość wszystkich umów, jakie UE może podpisać w danym roku. Środki na zobowiązania zapewniają finansowanie z budżetu UE działań podejmowanych w ramach polityk wspólnotowych po spełnieniu określonych warunków, np. wymóg złożenia wniosku, kwalifikowalność kosztów, posiadanie ziemi rolnej utrzymanej w dobrej kondycji itp., w zależności od rodzaju pomocy. Środki na pokrycie płatności przedstawiają budżet UE w ujęciu kasowym (payment appropriations). Kwota środków na płatności to faktyczne środki finansowe, jakie są do dyspozycji w budżecie UE na dany rok. Środki na płatności są wypłacane beneficjentom, czyli państwom członkowskim, poprzez transfery bankowe. Środki na płatności i zobowiązania w budżecie na dany rok mogą być sobie równe (non-differentiated appropriations). Taka sytuacja występuje w przypadku wydatków na administrację, dopłat bezpośrednich czy interwencji rynkowych Wspólnej Polityki Rolnej. Oznacza to, że zobowiązanie wpisane do budżetu w danym roku budżetowym, w tym samym roku staje się także płatnością. Jeżeli środki na płatności i zobowiązania w budżecie na dany rok nie mają takiej samej wartości (differentiated appropriations), to najczęściej oznacza, że środki te są wydawane w ramach programów wieloletnich, np. w perspektywie 2014–2020 (K. Janiak, Budżet Unii Europejskiej, MSZ, Warszawa 2015, s. 3–4).
Autor (Autorzy): Jan Sobiech, Kamilla Kurczewska