Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: D
Dyscyplina finansów publicznych
Kategoria: Inne pojęcia
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych nie zawiera definicji pojęcia „dyscyplina finansów publicznych”.
Dyscyplina finansów publicznych to określony, pożądany stan, którego zapewnienie wiąże się z przestrzeganiem zespołu, ustalonych przez ustawodawcę norm prawnych, dotyczących szeroko rozumianej gospodarki finansowej, których naruszenie skutkować może pociągnięciem do odpowiedzialności.
Źródło:
Ministerstwo Finansów, stan na dzień 22 maja 2014 r.
http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/finanse-publiczne/dyscyplina-finansow-publicznych/podstawowe-zagadnienia
Ludmiła Lipiec Warzecha „Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Komentarz”. Wyd. II, LEX 2012, stan prawny na 1 kwietnia 2012 r.
Komentarz:
Ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. 2013.168 j.t.) określa zasady i zakres odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, organy właściwe oraz postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Ustawa określa zakres podmiotowy odpowiedzialności oraz katalog przedmiotowy czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zakres przedmiotowy odpowiedzialności obejmuje działania lub zaniechania niezgodne z przepisami w zakresie gospodarowania mieniem i środkami publicznymi obejmującymi gromadzenie dochodów, wydatkowania środków, zaciągania zobowiązań oraz prowadzenie inwentaryzacji.
Pojęcie dyscypliny finansów publicznych w zasadzie odnosi się do skali mikroekonomicznej, czyli do jednostek sektora finansów publicznych lub innych korzystających ze środków publicznych. Natomiast nie odnosi się do zachowań związanych z gromadzeniem środków publicznych z tytułu należności celnych i należności podatkowych stanowiących dochody budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego oraz ich rozdysponowaniem w skali makroekonomicznej (Finanse publiczne i prawo finansowe, Wydanie II pod redakcją Cezarego Kosikowskiego i Eugeniusza Ruśkowskiego, Dom Wydawniczy ABC, s. 851-852).
Autor (Autorzy): Urszula Smołkowska