Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: E
Elastyczna linia kredytowa MFW
Kategoria: Finansowanie deficytu budżetowego
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Część budżetowa - Obsługa długu zagranicznego
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Elastyczna linia kredytowa MFW (FCL - Flexible Credit Line) – nowy rodzaj linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego wprowadzony w marcu 2009 roku w ramach kompleksowej reformy operacyjnej. Instrument ten przeznaczony jest dla państw członkowskich o silnych fundamentach gospodarczych w celu wsparcia finansowego w okresie globalnego kryzysu. Państwa te nie muszą jednak zobowiązać się do przeprowadzenia reform gospodarczych.
Pierwsze państwa, które uzyskały elastyczna linię kredytową MFW to Meksyk i Kolumbia.
Źródło:
www.imf.org
Komentarz:
Elastyczna linia kredytowa (ELK) Międzynarodowego Funduszu Walutowego została przyznana Polsce w dniu 6 maja 2009 r. na wniosek rządu RP w wysokości 13,69 mld SDR na okres roczny (ok. 21 mld dolarów). W czerwcu 2010 roku Polska otrzymała pierwszą zgodę Rady Wykonawczej MFW na jej przedłużenie. W styczniu 2011 r. MFW zaakceptował wniosek Polski o przyznanie linii kredytowej o zwiększonym do ok. 30 mld USD limicie i wydłużonym do 2 lat horyzoncie czasowym. Kolejne przedłużenie linii kredytowej, przyznanej w kwocie 33,8 mld USD, nastąpiło w styczniu 2013 roku. W 2017 roku rząd zdecydował o rezygnacji z ELK dla Polski.

W budżecie państwa FCL rejestrowana była jako tzw. opłata za gotowość wykorzystania elastycznej linii kredytowej w ramach obsługi długu zagranicznego.
Autor (Autorzy): Kamilla Marchewka-Bartkowiak