Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: W
Wspólna polityka rybołówstwa
Kategoria: Budżet środków europejskich i rozliczenia z UE
Procedura budżetowa
Co jeszcze zobaczyć?


Gdzie szukać w budżecie?

W ustawie budżetowej nie ma frazy wspólna polityka rybołówstwa. Są jedynie odnośniki do dwóch programów operacyjnych realizowanych w ramach tej polityki w latach 2007-2013 oraz 2014-2020, tj. Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007–2013” oraz Program Operacyjny „Rybactwo i Morze 2014–2020”.
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Wspólna Polityka Rybołówstwa (Common Fisheries Policy – CFP) to unijna polityka dotycząca rybołówstwa i akwakultury. Zasięg i cele WPRyb określone zostały w rozporządzeniu (WE) nr 1380/2013. Głównym celem tej polityki jest zapewnienie, aby działalność połowowa i akwakultura były zrównoważone środowiskowo w perspektywie długoterminowej oraz zarządzana w sposób spójny z celami w zakresie osiągania korzyści ekonomicznych, społecznych i w dziedzinie zatrudnienia, a także przyczyniania się do dostępności dostaw żywności. WPRyb zwraca szczególną uwagę na to, żeby eksploatacja żywych zasobów morza odbudowywała i zachowywała populacje poławianych gatunków powyżej poziomów pozwalających uzyskać maksymalny podtrzymywalny połów. WPRyb dąży również do minimalizowania negatywnych skutków działalności połowowej dla ekosystemu morskiego, a także do zapewnienia, aby działalność w zakresie akwakultury nie powodowała degradacji środowiska wodnego.
Źródło:
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1380/2013 w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, art. 1 i 2 (DZ. Urz. UE L 354 z 28.12.2013, s. 22 ze zm.). https://ec.europa.eu/fisheries/cfp_pl
Komentarz:
Wspólną politykę rybołówstwa po raz pierwszy wprowadzono w latach 70. i kilkakrotnie reformowano. Ostatnia reforma weszła w życie 1 stycznia 2014 r. W obecnym kształcie wspólna polityka rybołówstwa koncentruje się na czterech obszarach: 1) zarządzanie rybołówstwem; 2) polityka międzynarodowa; 3) politykę rynku i politykę handlową; 4) finansowanie polityki. Zarzadzanie rybołówstwem obejmuje przede wszystkim ochronę żywych zasobów morza, która realizowana jest m.in. poprzez kontrolę połowów i nakładów połowowych. Zarządzane rybołówstwem umożliwia ponadto sprawiedliwy podział uprawnień do połowów pomiędzy państwa członkowskie. Polityka międzynarodowa obejmuje umowy partnerskie z państwami trzecimi umożliwiające dostęp unijnych statków rybackich do wód połowowych tych państw oraz współpracę z regionalnymi organizacjami ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO). Politykę rynku i handlową reguluje rozporządzenie (UE) nr 1379/2013 w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. WPRyb finansowana jest z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMiR), którego budżet na lata 2014-2020 wynosi 5,75 mld EUR. Plan na 2021-2027 przewiduje środki w wysokości 6,14 mld EUR. Wspólna organizacja rynków rybołówstwa i akwakultury finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG).
Autor (Autorzy): Elżbieta Berkowska