Definicja formalnoprawna: Pomoc de minimis oznacza pomoc publiczną, przyznaną przedsiębiorstwu rozumianemu jako każda jednostka wykonująca działalność gospodarczą niezależnie od jej formy prawnej i sposobu finansowania, której ogólna kwota nie przekracza 200 tys. euro w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych. Pułapy te stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis, a także bez względu na to, czy jest ona w całości lub w części finansowana z środków unijnych. Pomoc de minimis nie podlega procedurze zgłaszania pomocy publicznej przewidzianej w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
W niektórych sektorach możliwość udzielania pomocy de minimis podlega szczególnym zasadom, wykluczającym lub ograniczającym możliwości jej udzielania (dotyczy to produkcji rolnej, rybołówstwa, akwakultury i transportu)
Wsparcie de minimis na ww. zasadach ma obowiązywać do końca 2023 r. Prowadzone są prace przeglądowe zasad udzielania pomocy publicznej w ramach nowej perspektywy.
Źródło:
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz.U.UE.L.2013.352).
Raport o pomocy de minimis w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2021 roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Warszawa, listopad 2022.