Komentarz: Pojęcie LP nabrało znaczenia wraz ze wzmocnieniem Paktu Stabilności i Wzrostu, w celu poradzenia sobie z nadmiernymi deficytami i zadłużeniem publicznym państw członkowskich, ograniczającymi margines bezpieczeństwa w czasie pogorszenia koniunktury gospodarczej oraz przestrzeń dla aktywnej polityki budżetowej, szczególnie w zakresie inwestycji publicznych. Pojęcie to związane jest m.in. z prawem Okuna opisującym zależność zmian produkcji i zatrudnienia w cyklu koniunkturalnym oraz ze średniookresowym celem budżetowym MTO. Komisja Europejska przy wyznaczaniu wskaźnika informującego o największym możliwym deficycie cyklicznym w danym kraju wykorzystuje krańcową wrażliwość salda budżetowego wobec cyklu (tj. siłę reakcji tego salda na zmiany luki popytowej) i tzw. odpowiednio dużą reprezentatywną lukę produktową. Krańcowa wrażliwość salda budżetowego określa procentową zmianę procentową salda budżetowego w odpowiedzi na jednoprocentową zmianę LP i wyliczana jest w oparciu o wskaźniki elastyczności dochodów i wydatków budżetowych, szacowanych dla tych kategorii, które reagują na zmiany wielkości produkcji, tj. składek na ubezpieczenia społeczne, wpływów z podatków i wydatków związanych z finansowaniem bezrobocia.
LP ma ograniczenia (jest zmienną nieobserwowalną, uzależnioną od kształtowania się produkcji potencjalnej) niemniej jednak dzięki niej MTO charakteryzuje się największą elastycznością spośród reguł budżetowych.
Wysokość LP w relacji do PKB wykazywana jest w programach stabilizacji i konwergencji zgodnie określoną metodologią.Autor (Autorzy): Zofia Szpringer