Definicja formalnoprawna: Brak definicji formalno-prawnej. Do dochodów podatkowych zaliczyć należy te daniny publiczne, które ustawodawca uznaje w polskim systemie fiskalnym za podatki. Są to w obecnym stanie prawnym:
- podatek od towarów i usług,
- podatek akcyzowy,
- podatek od gier,
- podatek od wydobycia niektórych kopalin,
- podatek dochodowy od osób prawnych,
- podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym pobierany w formach zryczałtowanych: ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych,
- podatek tonażowy,
- podatek od produkcji okrętowej,
- podatek od sprzedaży detalicznej (pobór podatku był zawieszony do końca 2020 r.),
- podatek od niektórych instytucji finansowych,
- podatek od spadków i darowizn,
- podatek od czynności cywilnoprawnych,
- podatek od nieruchomości,
- podatek od środków transportowych,
- podatek rolny,
- podatek leśny.
Cechami każdego podatku są: nieodpłatność (nieekwiwalentność), przymusowość, bezzwrotność oraz charakter pieniężny.
Podatki zaliczane są przez Konstytucję RP do ciężarów i świadczeń publicznych, których obowiązek ponoszenia może zostać nałożony wyłącznie ustawą (por. art. 84 Konstytucji RP). Ustawa taka w odniesieniu do podatków powinna określać podmiot i przedmiot opodatkowania, stawki podatkowe, zasady przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatku.Źródło:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zmian.)Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 1270 ze zmian.; dalej: u.f.p.)Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zmian.; dalej: o.p.)Encyklopedia podatkowa pod red. C.Kosikowskiego, Wyd. Prawnicze PWN, Warszawa, 1998.