Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: K
Klasyfikacja COFOG
Kategoria: Podstawowe pojęcia związane z budżetem państwa
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Klasyfikacja wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych według funkcji (COFOG) jest jednym z głównych narzędzi służących do opisu i analizy finansów sektora instytucji rządowych i samorządowych. W ramach tej klasyfikacji wyróżnia się 10 głównych kategorii:

· działalność ogólnopaństwowa;
·
obrona narodowa;
· bezpieczeństwo i porządek publiczny;
· sprawy gospodarcze;
· ochrona środowiska;
· gospodarka mieszkaniowa i komunalna;
· zdrowie;
· rekreacja, kultura i religia;
· edukacja; oraz
· ochrona socjalna.

Źródło:
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L 174 z 26.6.2013, s. 1) , rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/734 z dnia 15 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 549/2013 w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej oraz uchylające 11 aktów prawnych w dziedzinie rachunków narodowych Dz. Urz. UE. L 97 z 5.4.2023, s. 1.
Komentarz:
Klasyfikację COFOG wykorzystuje się do sklasyfikowania spożycia indywidualnego i spożycia ogólnospołecznego w sektorze instytucji rządowych i samorządowych. Służy ona do analizy wydatków ww. sektora. Jest ona szczególnie przydatna do porównań międzynarodowych i z tego też powodu jest prezentowana także w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa, a także wykorzystywana do opracowywania strategii krajowych (np. Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020, Strategii Innowacyjności i Efektywności Gospodarki „Dynamiczna Polska 2020”).
Służy ona również do pokazania roli innych rodzajów wydatków, takich jak dotacje, dotacje na inwestycje oraz pieniężne świadczenia pomocy społecznej, w realizacji celów polityki. W klasyfikacji tej przedstawia się cele, na które przeznaczono wydatki.
Klasyfikacja COFOG jest jedną z czterech klasyfikacji funkcjonalnych stosowanych w ESA. Oprócz niej istnieje klasyfikacja COPINI (wykorzystywana do celów opisu i analizy wydatków prywatnych instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych), klasyfikacja COPP (do celów opisu i analizy zachowania producentów) oraz klasyfikacja Coicop (dotycząca spożycia indywidualnego według celu).

Należy wskazać, iż klasyfikacja COFOG ma ograniczenia, nie jest przydatna dla opierania na niej wydatków rozwojowych stąd np. w rządowej Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego (współdziałanie, kultura, kreatywność) 2030 czy w Strategii produktywności 2030 wykorzystuje się klasyfikację wydatków rozwojowych sektora instytucji rządowych i samorządowych.
Autor (Autorzy): Zofia Szpringer