Komisja Infrastruktury, obradująca pod przewodnictwem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, zrealizowała następujący porządek dzienny:
– wybór prezydium Komisji.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Elżbieta Kessel, Jolanta Misiak, Marcin Mykietyński, Grażyna Nojszewska-Łasicka – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Bardzo serdecznie witam państwa na zwołanym przez marszałka Sejmu, na podstawie art. 20 ust. 2 regulaminu Sejmu, pierwszym posiedzeniu Komisji Infrastruktury.
Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje wybór prezydium Komisji, tj. przewodniczącego i jego zastępców. Zgodnie z art. 163a regulaminu Sejmu uchwały Komisji zapadają większością głosów, w obecności co najmniej 1/3 członków Komisji. Na podstawie listy obecności stwierdzam, że mamy kworum.
Przypominam, że Komisja, na podstawie art. 20 ust. 3 regulaminu Sejmu, powołuje i odwołuje członków prezydium w głosowaniu jawnym, większością głosów. Głosowanie jawne odbywa się przez podniesienie ręki i obliczenie głosów przez sekretarzy Komisji. Głosowanie przeprowadzimy według zasady: kto jest za, kto jest przeciw, kto się wstrzymał od głosu. Wybór zostanie dokonany, jeżeli kandydat na daną funkcję uzyska zwykłą większość głosów, tzn. więcej głosów za niż przeciw. Głosy wstrzymujące się nie będą brane pod uwagę.
Przystępując do wyboru przewodniczącego Komisji, zwracam uwagę, że w przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów uzyskanie przez pierwszego w kolejności kandydata zwykłej większości głosów spowoduje jego wybór na przewodniczącego Komisji. Głosowanie na pozostałe kandydatury w tej sytuacji stanie się bezprzedmiotowe. Czy powyższe zasady głosowania i wynikające z nich konsekwencje są jasne dla wszystkich państwa? Nikt z posłów nie zgłasza wątpliwości.
Proszę o zgłaszanie kandydatur na przewodniczącego Komisji Infrastruktury. Bardzo proszę, panie pośle.
Poseł Bogdan Rzońca (PiS):
Panie marszałku, Wysoka Komisjo, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chciałbym zgłosić kandydaturę pana Grzegorza Schreibera na funkcję przewodniczącego Komisji Infrastruktury. Jeśli można, to powiem o kandydacie kilka zdań.
Pan poseł Grzegorz Schreiber jest jednym z najbardziej doświadczonych parlamentarzystów. W tej chwili znalazł się on w Sejmie po raz czwarty. Jest to czwarta kadencja pana posła Grzegorza Schreibera w parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej. W przeszłości pan Schreiber był m.in. wiceministrem sportu i turystyki, a także wiceprzewodniczącym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pan poseł zna zakres kompetencji Komisji Infrastruktury, ponieważ wielokrotnie uczestniczył w posiedzeniach Komisji Infrastruktury jako przedstawiciel innych komisji. W minionej kadencji takich posiedzeń było kilkanaście. Pan poseł Schreiber pracował w Komisji Samorządu Terytorialnego. Zakresy prac Komisji Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego w wielu wypadkach były wspólne. Pan poseł Grzegorz Schreiber pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Ograniczenia Biurokracji. Wspomniana Komisja zajmowała się nie tylko sprawami związanymi z ograniczaniem biurokracji, ale także stawały na jej forum sprawy związane z legislacją i infrastrukturą. To wszystko z mojej strony. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Dziękuję. Czy poseł Schreiber wyraża zgodę na kandydowanie?
Poseł Grzegorz Schreiber (PiS):
Tak, panie marszałku.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Dziękuję. Czy są inne kandydatury? Nie ma innych kandydatur. Przystępujemy do głosowania.
Kto z państwa posłów jest za wyborem na funkcję przewodniczącego Komisji Infrastruktury pana posła Grzegorza Schreibera? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Sekretarz Komisji Marcin Mykietyński:
34 głosy za, brak głosów przeciwnych, 1 poseł wstrzymał się od głosu.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Stwierdzam, że przewodniczącym Komisji Infrastruktury został wybrany pan poseł Grzegorz Schreiber, przy 34 głosach za i 1 głosie wstrzymującym się, bez głosów przeciw. Serdecznie gratuluję wyboru, panie pośle.
Szanowni państwo, przystępujemy do zgłaszania kandydatów na wiceprzewodniczących Komisji. Bardzo proszę, pani poseł.
Poseł Monika Wielichowska (PO):
Panie marszałku, Wysoka Komisjo, w imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej zgłaszam do prezydium Komisji Infrastruktury, na funkcje wiceprzewodniczących, posłów Pawła Olszewskiego i Stanisława Żmijana.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Dziękuję. Proszę o następne kandydatury.
Poseł Grzegorz Adam Woźniak (PiS):
Panie marszałku, szanowni państwo, mam przyjemność, w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość, zgłosić na wiceprzewodniczących Komisji dwóch posłów. Pierwszym z nich jest pan poseł Bogdan Rzońca. Kilka słów na temat osoby pana posła. Poseł Rzońca pracował w administracji rządowej, jako wojewoda krośnieński, oraz w administracji samorządowej, jako marszałek i wicemarszałek województwa podkarpackiego. Trzy razy był radnym sejmiku województwa podkarpackiego. W trakcie działalności samorządowej pracował w komisji zajmującej się infrastrukturą. W VII kadencji Sejmu, tej która upłynęła, był członkiem Komisji Infrastruktury. Wielokrotnie prezentował stanowisko swojej formacji politycznej na forum Sejmu w kwestiach związanych z infrastrukturą. Pan poseł Rzońca posiada wykształcenie wyższe. Jest doktorem w dziedzinie nauk zarządzania. Żonaty, dwie dorosłe córki.
Drugi kandydat, którego mam przyjemność zgłosić w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość, to pan poseł Artur Zasada. Poseł Zasada ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest prawnikiem. W latach 2009–2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego. Zasiadał w nim w Komisji Transportu i Turystyki. Posiada wiele zainteresowań, ale jeżeli chodzi o Komisję Infrastruktury, to można powiedzieć, iż jest specjalistą od lotnictwa. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Dziękuję panu posłowi. Czy są inne kandydatury? Bardzo proszę.
Poseł Ireneusz Zyska (Kukiz15):
Panie marszałku, szanowni państwo, w imieniu Klubu Poselskiego Kukiz15 chcę zgłosić na funkcję wiceprzewodniczącego Komisji pana posła Sylwestra Chruszcza. Poproszę pana posła, aby przedstawił się osobiście.
Poseł Sylwester Chruszcz (Kukiz15):
Szanowni państwo, w latach 2002–2004 byłem wiceprzewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki w sejmiku zachodniopomorskim. W Parlamencie Europejskim, kiedy sprawowałem mandat europosła, również uczestniczyłem w pracach komisji zajmującej się infrastrukturą. Miało to miejsce w latach 2004–2009. Byłem wiceprzewodniczącym wspomnianej komisji. Od piętnastu lat prowadzę firmę projektową. Z zawodu jestem architektem. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Dziękuję panu posłowi. Szanowni państwo, Komisja Infrastruktury została uznana za tzw. komisje dużą, a to oznacza, że ma do obsadzenia pięć stanowisk wiceprzewodniczącego. W tej chwili mamy już pięć zgłoszeń. Czy są jeszcze jakieś inne kandydatury? Nie widzę.
W tej chwili poproszę kandydatów o wyrażenie zgody na kandydowanie. Pan poseł Paweł Olszewski.
Poseł Paweł Olszewski (PO):
Wyrażam zgodę, panie marszałku.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Dziękuję. Pan poseł Stanisław Żmijan.
Poseł Stanisław Żmijan (PO):
Zgadzam się, panie marszałku.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Dziękuję. Pan poseł Bogdan Rzońca.
Poseł Bogdan Rzońca (PiS):
Wyrażam zgodę.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Pan poseł Artur Zasada.
Poseł Artur Zasada (PiS):
Wyrażam zgodę.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Dziękuję. I pan poseł Sylwester Chruszcz. Pan poseł się przedstawiał samodzielnie, a więc rozumiem, że w ten sposób wyraził już zgodę, ale zapytam formalnie.
Poseł Sylwester Chruszcz (Kukiz15):
Wyrażam zgodę, panie marszałku.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Bardzo dziękuję. Przystępujemy do głosowania. W związku ze zgłoszeniem ustalonej liczby kandydatów na funkcje zastępców przewodniczącego proponuję, aby dokonać wyboru w głosowaniu łącznym. Czy jest sprzeciw wobec zaproponowanego trybu procedowania? Nie słyszę sprzeciwu. Dziękuję.
Głosujemy przez podniesienie ręki. Kto jest za wyborem zgłoszonych kandydatów na funkcje wiceprzewodniczących Komisji? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał od głosu? Proszę o podanie wyników głosowania.
Sekretarz Komisji Marcin Mykietyński:
34 głosy za, 0 głosów przeciw, 0 głosów wstrzymujących się.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki:
Stwierdzam, że zastępcy przewodniczącego Komisji zostali wybrani jednogłośnie. Oddano 34 głosy za, nie było głosów przeciw ani wstrzymujących się. Bardzo serdecznie gratuluję wyboru wszystkim państwu.
Wyczerpaliśmy porządek dzienny. Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Infrastruktury.