Interpelacja nr 694

do ministra zdrowia

w sprawie stałych zasad refundacji leków dla osób po transplantologii

Zgłaszający: Józef Lassota

Data wpływu: 25-01-2016

Szanowny Panie Ministrze,

Przeszczep pozwala człowiekowi choremu, niezdolnemu praktycznie do życia na powrót do normalności, wymagającej jednak konsekwentnego zażywania leków. Stąd bardzo ważny jest koszt tych leków oraz stałość zasad refundacji.

Zwróciły się do mnie osoby po transplantologii, chorzy, niezdolni praktycznie do życia, które na powrót do normalności wymagają jednak konsekwentnego zażywania leków. Zgłaszają się do mnie środowiska, które alarmują że bardzo ważny jest koszt tych leków oraz stałość zasad refundacji. Pod koniec każdego roku osoby dotknięte chorobami przewlekłymi z niepokojem oczekują opublikowania listy leków refundowanych na kolejny rok. Wycofanie każdego leku budzi kontrowersje. W tym roku nową listę z największym przerażeniem przyjęli pacjenci po przeszczepach narządów. Zmieniono bowiem listę refundowanych leków, które muszą przyjmować, aby zapobiec odrzutowi przeszczepionego organu oraz uniknąć zarażenia wirusem cytomegalii.

Stabilnym warunkom do rozwoju transplantacji, na pewno nie sprzyja zamieszanie wokół leków stosowanych po przeszczepie.

Dlatego APELUJĘ do Pana Ministra, aby jeszcze raz zwrócił Pan uwagę na refundację w SZERSZYM KONTEKŚCIE i wprowadził jasne zasady pełnej refundacji leków po przeszczepie, wpisane w kontekst rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce.

Jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II - "Człowiek znalazł sposób dawania cząstki siebie - by inni mogli dalej żyć" – pomóżmy im dalej żyć.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Z jakiego powodu tak znacznie wzrosła cena leków dla osób po transplantacji narządów?
  2. Czy zasadne jest w coraz szerszym stopniu obciążanie finansowe (związane z zakupem leków) chorych nie z własnej winy pacjentów?
  3. Czy istnieje możliwość zmniejszenia ceny tych leków?