Odpowiedź na interpelację nr 12058
w sprawie szkolnych gabinetów stomatologicznych i lekarskich
Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko
Warszawa, 01-06-2017
Szanowny Panie Marszałku,
dzieci i młodzież mają zapewnione prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych lekarza stomatologa oraz materiałów stomatologicznych zagwarantowane w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.). Wydane na jej podstawie akty wykonawcze gwarantują świadczenia profilaktyczne i lecznicze, w tym indywidualnie ukierunkowane profesjonalne zabiegi lakierowania i lakowania zębów stałych. Świadczenia gwarantowane przypisane poszczególnym okresom życia dziecka służą, między innymi, ocenie stanu uzębienia za pomocą wskaźnika intensywności próchnicy, ocenie stanu tkanek przyzębia oraz ocenie stanu morfologicznego i funkcji narządu żucia. Świadczeń gwarantowanych udziela lekarz dentysta wybrany przez rodziców lub prawnych opiekunów dziecka w gabinetach stomatologicznych, które mogą być zlokalizowane w szkołach. Liczba szkolnych gabinetów stomatologicznych wynosi aktualnie 664 i nie uległa zmniejszeniu w porównaniu do roku 2015.
W celu wsparcia szkolnych gabinetów stomatologicznych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1372), świadczeniodawcom udzielającym świadczeń z zakresu świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży, którzy posiadają gabinet na terenie szkoły, przyznano dodatkowe 2 punkty w ocenie przedmiotowej oferty.
Istotna dla udzielania ze środków publicznych świadczeń stomatologicznych dzieciom i młodzieży dla uczniów jest decyzja Prezesa NFZ, zgodnie z którą od 1 lipca 2016 r. zwiększono wycenę świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia przez wprowadzenie współczynnika korygującego o wartości 1,2 dla rozliczania ww. świadczeń. Wskaźnik ten od 1 lipca 2017 r. ulegnie zwiększeniu do wartości 1,3. Celem tych zmian jest poprawa dostępności dla dzieci i młodzieży do świadczeń ogólnostomatologicznych oraz stworzenie warunków dla skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej dla najmłodszych pacjentów.
Prace na projektem założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym są w fazie wstępnej. Z tego względu kwestie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach, w tym również opieki stomatologicznej nie zostały jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięte. Wypracowane rozwiązania będą poddane szerokim konsultacjom publicznym.
Z wyrazami szacunku,
Z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
SEKRETARZ STANU
Józefa Szczurek-Żelazko