Interpelacja nr 22377

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie konieczności nowelizacji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie penalizacji naruszenia przepisów dotyczących parkowania

Zgłaszający: Iwona Michałek, Michał Cieślak, Zbigniew Gryglas, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak

Data wpływu: 17-05-2018

Szanowny Panie Ministrze,

na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu wnosimy interpelację w zakresie potrzeby nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz pilnego podjęcia działań legislacyjnych zmierzających do zachęcenia włodarzy miast w kierunku zwiększenia ilości dostępnych miejsc parkingowych w miastach.

Wskazujemy, że w ramach wykonywania mandatu poselskiego napływają do nas informacje od wyborców, którzy skarżą się na aktualny obecnie problem znalezienia miejsca do parkowania w miastach. Polskie miasta dotyka problem deficytu miejsc parkingowych, parkingów podziemnych bądź piętrowych i innych rozwiązań ułatwiających życie wszystkim użytkownikom dróg i chodników. Jednakże problem ten wzmacnia niski poziom kultury parkowania np. zaparkowanie samochodu poza liniami wyznaczającymi dane miejsce parkingowe i co się z tym wiąże nieprzestrzeganie przepisów prawa drogowego regulujących zasady prawidłowego postoju i parkowania pojazdów w terenie zabudowanym. Włodarze miast narzekają, że straż miejska nie posiada wystarczających skutecznych uprawnień w zakresie postępowania mandatowego, które mogłoby skutecznie odstraszyć źle parkujących kierowców. Policja w większości przypadków nie reaguje w przypadku naruszenia przepisów o parkowaniu w miastach gdzie funkcjonuje straż miejska czy gminna. Nadto brak jest dodatkowej sankcji w przypadku notorycznego łamania przepisów Prawa o ruchu drogowym w zakresie parkowania.

Rozważenia wymaga aktualnie obowiązujący katalog kar - taryfikator mandatowy - w zakresie naruszenia przepisów odnośnie do parkowania. Dla przykładu, za zajęcie dwóch miejsc parkingowych w teorii można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 zł i jednym punktem karnym. W praktyce jednak służby odpowiedzialne za egzekwowanie nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie reagują rzadko.

W związku z powyższym zasadne jest zadanie następujących pytań:

  1. Czy resort dostrzega konieczność zmiany przepisów prawnych penalizujących niezgodne z prawem parkowanie czy postój?
  2. Jak aktualnie kształtuje się taryfikator mandatowy w zakresie złego parkowania?
  3. Czy przewiduje się zwiększenie grzywien za złe parkowanie (szczególnie za zaparkowanie samochodu poza liniami wyznaczającymi miejsce parkingowe, zajmowanie dwóch miejsc parkingowych czy miejsc wyznaczonych dla niepełnosprawnych)?
  4. Czy istnieją statystyki przedstawiające ilość wystawionych mandatów za złe parkowanie w poprzednich latach bądź uzyskanych z tego tytułów przychodach dla budżetu państwa?

Z wyrazami szacunku

Iwona Michałek

Poseł na Sejm RP