Interpelacja nr 18146

do ministra środowiska

w sprawie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce

Zgłaszający: Marek Sowa, Monika Rosa, Jerzy Meysztowicz, Ewa Lieder, Kornelia Wróblewska

Data wpływu: 14-12-2017

Szanowny Panie Ministrze,

Smog stał się jednym z głównych problemów ekologicznych naszych czasów. Występujące zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym przekroczenia obowiązujących norm jakości powietrza są niezwykle istotną kwestią dla wielu regionów w Polsce. Wysoki poziom zanieczyszczeń, uniemożliwiający swobodne oddychanie jest powodem wielu zachorowań i poważnych powikłań zdrowotnych, niejednokrotnie kończących się śmiercią (wg raportu Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce z tytułu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie ponad 48 tysięcy osób).

Walka ze smogiem jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań dla wielu polskich miast, których włodarze oczekują nie tylko rozwiązań prawnych, ale przede wszystkim realnych programów wsparcia gminnych programów ograniczania niskiej emisji. W wielu miastach jest ona już prowadzona na różnych poziomach, jednak wymaga wielkich nakładów i długiego czasu. Aby skutecznie walczyć z tym problemem potrzebne są działania zarówno administracji rządowej, jak i samorządowej.

Z informacji przekazanych przez ministerstwo wynika, że do 2020 roku resort środowiska przeznaczy na działania poprawiające jakość powietrza 10 mld zł.

W związku z powyższym proszę o udzielenie informacji:

1. Z jakich źródeł pochodzą te środki finansowe?

2. Jakie konkretne działania zostaną za tę kwotę zrealizowane?

3. Jak wyżej wymieniona kwota została/zostanie podzielona na poszczególne województwa?

Z poważaniem