Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Wydatki budżetu środków europejskich
Kategoria: Budżet środków europejskich i rozliczenia z UE
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Uzasadnienie: Tom I (Druk 112 IX kad., dot. projektu ustawy budżetowej na 2020 r.) rozdział X dot. budżetu środków europejskich, s. 195 i n..
Załączniki ustawy budżetowej na 2020 nr: 4, 15, 16, 17 i 18.
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Do wydatków budżetu środków europejskich zalicza się jedynie te podlegające refundacji wydatki, które są przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich. Przy czym chodzi tu o refundację dla całego kraju, tj. dla Polski a nie dla poszczególnych beneficjentów, która zostanie przekazana z budżetu UE, od państw EFTA, czy też z innych bezzwrotnych źródeł zagranicznych. Wydatki realizowane z tych środków mogą być przeznaczone wyłącznie na cele określone w umowie międzynarodowej, w odrębnych przepisach lub w deklaracji dawcy.
Źródło:
Ustawa o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1270 j.t. ze zm.), art. 117 i 204 oraz ustawa budżetowa na rok 2023 z dnia 15 grudnia 2022 r. (Dz.U. poz. 256), zał. 4.
Komentarz:
Ustawa o finansach publicznych (uofp) nie definiuje wprost pojęcia wydatków budżetu środków europejskich, wskazując m.in. na to, iż: budżet państwa określa łączną kwotę planowanych wydatków budżetu środków europejskich (art. 110 pkt 5), wydatki budżetu środków europejskich ujmuje się w ustawie budżetowej w podziale na części i działy klasyfikacji wydatków oraz na

programy finansowane z udziałem środków europejskich w ramach części i działów klasyfikacji wydatków. Wydatki te ujmowane są w oddzielnym załączniku (od 2010 r. są one ujmowane zgodnie z art. 122 w załączniku 4 ustawy budżetowej, a także w kilku innych załącznikach) i są one odrębne od wydatków budżetu państwa ujmowanych w załączniku 2. Wydatki budżetu środków europejskich mają ściśle określony cel przeznaczenia, który nie został określony przez krajową władzę publiczną, lecz przez przepisy umowy międzynarodowej zawartej przez Polskę. Dodatkowo, wydatki te mogą być dokonywane zgodnie z procedurami określonymi w umowie międzynarodowej lub innymi procedurami obowiązującymi przy ich wykorzystaniu. Uofp zawiera szereg regulacji służących efektywnemu wykorzystaniu tych środków (np. dopuszcza możliwość przenoszenia wydatków między częściami budżetowymi w przypadku wystąpienia opóźnień w realizacji programu, przewiduje dłuższy czas na rozdysponowanie rezerw celowych, ogranicza stosowanie tzw. reguły wydatkowej) oraz umożliwia stałą i doraźną kontrolę sposobu i zakresu ich wykorzystania poprzez prowadzenie odrębnej ewidencji tych środków. W ustawie budżetowej na 2023 r. wydatki budżetu środków europejskich dotyczyły programów operacyjnych przewidzianych na lata 2014-2020 (Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa, Rybactwo i Morze, Pomoc Żywnościowa), 16 programów regionalnych, Instrumentu "Łącząc Europę", Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021, Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności - część grantowa, Wspólnej polityki rolnej. Tym samym dotyczyły one Perspektywy Finansowej UE 2014 – 2020 oraz Perspektywy Finansowej UE 2021 – 2027.

Autor (Autorzy): Zofia Szpringer