Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: B
Bank Światowy
Kategoria: Inne pojęcia
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Finansowanie zagraniczne
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Bank Światowy jest jedną z agend ONZ z siedzibą w Waszyngtonie. Został utworzony na podstawie umowy zawartej 22 lipca 1944 r. w Bretton Woods. Art. I. definiuje cele Banku w sposób następujący:
1. Pomoc w odbudowie i rozwoju gospodarczym terytoriów członków przez ułatwienie inwestycji kapitałowych na cele produkcyjne oraz na odbudowę gospodarstw zniszczonych lub zdezorganizowanych przez wojnę, przestawienie urządzeń produkcyjnych na potrzeby pokojowe i popieranie rozwoju sił wytwórczych w krajach gospodarczo mniej rozwiniętych.
2. Popieranie prywatnych inwestycji zagranicznych przez udzielanie gwarancji lub uczestniczenie w pożyczkach zagranicznych i innych inwestycjach dokonywanych przez inwestorów prywatnych; jeżeli zaś kapitał prywatny nie może być uzyskany na odpowiednich warunkach - uzupełnianie prywatnych inwestycji w drodze dostarczania na dogodnych warunkach środków pieniężnych dla celów wytwórczych z własnego kapitału Banku, z funduszów przez niego zebranych i z innych jego środków.
3. Popieranie długofalowego, zrównoważonego wzrostu wymiany międzynarodowej i utrzymywanie równowagi bilansów płatniczych przez popieranie inwestycji zagranicznych, zmierzających do rozwoju sił wytwórczych członków, w celu wzmożenia wytwórczości, podniesienia stopy życiowej i polepszenia warunków pracy na ich terytoriach.
4. Udzielanie pożyczek lub gwarantowanie pożyczek międzynarodowych z innych źródeł w taki sposób, by projekty inwestycji, szczególnie pożytecznych i pilnych, zarówno większych jak i mniejszych, traktowane były w pierwszej kolejności.
5. Prowadzenie swych operacji pod kątem widzenia wpływu inwestycji zagranicznych na warunki gospodarcze w krajach członków i ułatwianie łagodnego przejścia od gospodarki wojennej do pokojowej w latach bezpośrednio po wojnie następujących.
Źródło:
Umowa o utworzeniu Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju Gospodarczego, zawarta w Bretton Woods dnia 22 lipca 1944 r. (Dz.U. z 1948 r. Nr 40 poz. 292).
Komentarz:
Obecnie należałoby mówić raczej o Grupie Banku Światowego, nie jest to bowiem jedna instytucja, lecz pięć powiązanych ze sobą następujących podmiotów: Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (The International Bank for Reconstruction and Development - IBRD) – istnieje od 1946 r.; Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (The International Development Association - IDA) - istnieje od 1960 r.; Międzynarodowa Korporacja Finansowa (The International Finance Corporation - IFC) - istnieje od 1956 r.; Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycji (The Multilateral Investment Guarantee Agency - MIGA) - istnieje od 1988 r.; Międzynarodowe Centrum Porozumień i Arbitrażu (The International Center for Settlement of Investment Disputes - ICSID) - istnieje od 1966 r. Najczęściej jednak to pierwsza z powyższych instytucji utożsamiana jest z Bankiem Światowym i często obie nazwy stosowane są zamiennie. Polska była jednym z krajów założycieli IBRD, jednak w 1950 r. wystąpiła z niego i przystąpiła ponownie w 1986 r. Polska należy także do IDA (od 1988 r.), IFC (1987 r.) i MIGA (1990 r.). Zwyczajowo prezesa Banku wskazują Stany Zjednoczone – od 2 czerwca 2023 r. jest nim Ajay Banga.
Autor (Autorzy): Jolanta Adamiec, Izabela Bień