Interpelacja nr 32270
do ministra zdrowia
w sprawie możliwości refundacji kosztów leczenia mięśniaków macicy metodą farmakologiczną
Szanowny Panie Ministrze,
Mięśniaki macicy zaliczane są do najczęściej występujących łagodnych guzów narządu rodnego kobiet. Występują u 40 procent kobiet w wieku od 35 do 55 roku życia. Wybór leczenia mięśniaków macicy uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, rozmiaru mięśniaka i jego umiejscowienia. Współczesna medycyna oferuje szereg metod leczenia mięśniaków. Są to m.in. histerektomia – czyli operacyjne usunięcie macicy, embolizacja tętnic macicznych czyli zahamowanie dopływu krwi do guza, kriomioliza czyli zamrożenie tkanek guza oraz farmakoterapia – innowacyjna, nieinwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy z zastosowaniem substancji czynnej – octanu uliprystalu. 29 grudnia ub. roku leczenie octanem uliprystalu otrzymało pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, potwierdzającą zasadność objęcia leku refundacją. Ostateczna decyzja w tym względzie należy do Ministerstwa Zdrowia. . Obecnie w Polsce z mięśniakami macicy zmaga się około 5 milionów kobiet.
Wiele kobiet, zmagających się z mięśniakami macicy obecnie, z powodu ograniczonych możliwości leczenia, jest narażonych na nieodwracalne okaleczanie poprzez zastosowanie metody histerektomii oraz wycięcia macicy drogą pochwową. W 2009 roku było ich ok. 130 tysięcy. Dla wielu kobiet to koniec marzeń o powiększaniu rodziny - problem guzów macicy dotyczy w znacznej części pacjentki w wieku prokreacyjnym, a nie wszystkie są w stanie ponieść koszty nierefundowanego leczenia farmakologicznego. Octan uliprystalu dostępny jest w prawie każdym kraju Unii Europejskiej. W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośba o odpowiedź na poniższe pytania:
-
Jaki odsetek wśród zastosowanych metod leczenia mięśniaków macicy stanowią operacje jej całkowitego usunięcia?
-
Czy wykonane lub opracowywane są szacunkowe obliczenia kosztów wdrożenia refundowanej metody farmakologicznej w leczeniu mięśniaków macicy wobec obecnie stosowanych refundowanych metod? Jakie dają wnioski?
-
Czy rozważane jest objęcie metody farmakologicznej leczenia mięśniaków macicy refundacją i kiedy może to nastąpić?