Interpelacja nr 2659
do ministra sportu i turystyki
w sprawie ustalenia potencjalnej lokalizacji obiektu żużlowego w Warszawie
Szanowna Pani Minister! Na początku lat 90. na stadionie Gwardii powstał nowy tor, na którym odbyło się wiele imprez, m.in. w roku 1996 finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Do 2003 r. istniała także sekcja żużlowa.
W marcu 2006 r. zostało utworzone Warszawskie Towarzystwo Speedwaya. Pierwsze miesiące działalności zostały poświęcone na uzupełnienie braków kadrowych oraz monitoring obiektów nadających się do uprawiania sportu żużlowego. W 2008 r. WTS przedstawiło biznesplan trwałego odbudowania sportu żużlowego w Warszawie. Niestety kwestie własnościowe sprawiły, że miasto Warszawa nie podjęło dalszych działań w celu renowacji tego obiektu.
W sezonie 2009 podjęto szereg inicjatyw mających na celu promocję sportu żużlowego w stolicy oraz konsolidację środowiska żużlowego w Warszawie.
W międzyczasie WTS uczestniczyło także w kilku ciekawych przedsięwzięciach. Do najważniejszych należy zaliczyć udział w Targach Motoryzacyjnych Expo, wstąpienie w struktury PZM.
Aby zwrócić uwagę na problemy związane z brakiem odpowiedniego obiektu do uprawiania sportu żużlowego w Warszawie, Warszawskie Towarzystwo Speedwaya zwołało konferencję prasową, podczas której zaprezentowano projekt wielofunkcyjnego stadionu.
Ze względu na brak odpowiedniego obiektu w Warszawie, w maju 2011 r. WTS zdecydowało się zgłosić stołeczną drużynę do rozgrywek młodzieżowych na neutralnym torze w Pile. W zawodach organizowanych w maju 2011 r. w Poznaniu stołeczna drużyna wzięła udział w zawodach półfinałowych o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski Par Klubowych, które zakończyły się jej zwycięstwem. Po raz pierwszy od 1957 r. stołeczni zawodnicy wywalczyli medale w rozgrywkach żużlowych. Drużyna WTS Nice Warszawa okazała się bezapelacyjnie najlepsza w turnieju finałowym w Gdańsku. We wrześniu 2011 r. żużlowcy WTS zdobyli kolejny medal w rozgrywkach żużlowych. Tym razem wywalczyli trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski.
Mając powyższe na uwadze, zwracamy się do Pani Minister z następującymi pytaniami:
1. Czy ministerstwo w ramach swego budżetu zamierza wspierać starania Warszawskiego Towarzystwa Sportowego w pozyskaniu obiektu żużlowego w Warszawie?
2. Czy Ministerstwo Sportu byłoby gotowe podjąć współpracę z władzami Warszawy oraz klubem sportowym w sprawie utworzenia w mieście odpowiednich warunków do uprawiania żużla?
Z wyrazami szacunku
Poseł Łukasz Borowiak
oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 1 marca 2012 r.