Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: S
Spread
Służba cywilna
Kategoria: Inne pojęcia
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Część tekstowa ustawy budżetowej.
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Korpus służby cywilnej (s.c.) działa w urzędach administracji rządowej w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa.
Członkami korpusu s.c. są pracownicy służby cywilnej zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz urzędnicy służby cywilnej zatrudnieni na podstawie mianowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie. Wyższe stanowiska w służbie cywilnej określa ustawa. Szef Służby Cywilnej jest centralnym organem administracji rządowej podlegającym bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów.
Źródło:
Konstytucja RP (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483.), art. 153
Ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. 2020 poz. 265 ).
Komentarz:
Ustawa budżetowa określa corocznie środki finansowe na wynagrodzenia oraz szkolenia członków korpusu służby cywilnej oraz limit mianowań urzędników (zob. wykresy 1-3.). Rada Ministrów jest zobowiązana do planowania limitu mianowani urzędników w służbie cywilnej na dany rok oraz przedstawiania trzyletniego planu limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej. Jest to niezbędne ze względu na realizację przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej (Dz.U. 2019 poz. 1388), w myśl których zadaniem szkoły jest przygotowanie i kształcenie do służby publicznej urzędników służby publicznej.
Szef Służby Cywilnej przedstawia Prezesowi Rady Ministrów corocznie sprawozdanie o jej stanie i realizacji zadań dotyczy ono m.in. zrealizowanego poziomu wynagrodzeń, przeciętnego zatrudnienia (zob. wykres 4).
Autor (Autorzy): Justyna Osiecka-Chojnacka