Leksykon budżetowy

A B C D E F G H I J K L M N O P R S Ś T U W Z 
Hasła na literę: S
Spread
Składki do budżetu UE oraz organizacji międzynarodowych
Kategoria: Wydatki budżetu państwa
Procedura budżetowa

Gdzie szukać w budżecie?

Uzasadnienie:
Tom I
Załącznik 2 – Wydatki budżetu państwa, cz. 84.
Dane liczbowe
Dane liczbowe


Definicja formalnoprawna:
Składka do budżetu UE jest to obecnie pojęcie historyczne, jako że w 1970 r. nastąpiło odejście od zasady składek wpłacanych przez państwa członkowskie na rzecz instytucji zasobów/środków własnych (own resources). Niemniej jednak w języku potocznym jest ono nadal stosowane, a raczej utożsamiane z zasobami własnymi UE.
Ustawa o finansach publicznych nie zawiera definicji składki/zasobów własnych UE jako, że kwestie te uregulowane są w aktach prawa unijnego (traktaty, rozporządzenia, decyzje).
Źródło:
Ustawa z dnia z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. . (Dz.U. z 2023 r. poz. 1270 j.t. ze zm.), zob. art. 50 ust. 6 pkt 2, 114 ust. 2 pkt. 5, art. 124 ust. 1 pkt 7, art. 125, art. 249 ust. 4 pkt 5.
Komentarz:
Składka do budżetu UE różni się od składek z tytułu członkostwa w innych organizacjach międzynarodowych, jako że ujmowania jest w odrębnej części budżetu państwa (tj. w cz. 84 - Środki własne Unii Europejskiej), a także traktowanie jest jako ważne zobowiązanie, w stosunku do którego nie stosuje się maksymalnego limitu wydatków (art. 50 ust. 6 pkt. 2 uofp). Składki do organizacji międzynarodowych mogą być zarówno obligatoryjne jak i dobrowolne, przy czym składki te są ujmowane w tych częściach budżetu, w których tego typu płatności przewiduje się (najwięcej takich składek wykazuje się w cz. 45 – Sprawy zagraniczne i członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, gdzie ujmowane są one w dz. 750, jako wydatki bieżące. W 2015 r. wydatkowano na ten cel kwotę 404,4 mln zł, a w 2022 r. 741,7 mln zł). W stosunku do obligatoryjnych składek wpłacanych do organizacji międzynarodowych także nie stosuje się maksymalnego limitu wydatków. Wśród organizacji występują takie, w których udział wiąże się bezpośrednio z polską racją stanu, jak Unia Europejska, NATO, OBWE, Rada Europy, ONZ, OECD oraz takich, w których udział związany jest z faktem przystąpienia do określonych konwencji międzynarodowych. Jest też wiele organizacji regionalnych, sektorowych, branżowych, m.in. handlowych, energetyki, ochrony zdrowia, edukacji, naukowo-specjalistycznych, społecznych i innych.
Autor (Autorzy): Zofia Szpringer