Interpelacja nr 4741
do ministra sprawiedliwości
w sprawie działań podejmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości celem przeciwdziałania handlowi danymi pochodzącymi z rejestru Elektronicznych Ksiąg Wieczystych
Zgłaszający: Michał Woś
Data wpływu: 11-09-2024
Szanowny Panie Ministrze,
nasilające się w ostatnich miesiącach zjawisko handlu danymi pochodzącymi z publicznych rejestrów, w tym z rejestru Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW) jest niepokojące. Pojawiły się liczne serwisy komercyjne, które za opłatą udostępniają te informacje.
W wyniku tego procederu obywatele oraz instytucje płacą firmom zarejestrowanym poza granicami Polski za dostęp do numerów ksiąg wieczystych. W praktyce prowadzi to do nieuzasadnionego obciążania kosztami obywateli oraz wzbogacania się zagranicznych podmiotów na bazie polskich rejestrów publicznych. Zjawisko to rodzi pytania o efektywność ochrony danych oraz dostępność istotnych informacji publicznych dla obywateli.
W związku z tym zwracam się z następującymi pytaniami:
1. Jakie działania podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości, aby przeciwdziałać komercyjnemu handlowi danymi pochodzącymi z rejestru Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW)?
2. Jakie działania podejmowane są w celu monitorowania i ograniczania działalności podmiotów komercyjnych, które oferują dostęp do numerów ksiąg wieczystych, zwłaszcza gdy są to firmy zagraniczne?
3. Czy ministerstwo współpracuje z prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych w celu wyeliminowania działalności podmiotów komercyjnych, które oferują dostęp do numerów ksiąg wieczystych?
Uważam, że konieczne jest podjęcie pilnych działań w tej sprawie, aby zapewnić obywatelom dostęp do danych publicznych bez zbędnych kosztów oraz zagwarantować lepszą ochronę przed komercjalizacją danych z rejestrów państwowych.
Z poważaniem
Michał Woś
Poseł na Sejm RP