Komisja Zdrowia, obradująca pod przewodnictwem poseł Beaty Małeckiej-Libery (PO), zastępcy przewodniczącego Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:
– rozpatrzenie wniosku o powołanie podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego.
W posiedzeniu udział wzięli: Zbigniew J. Król podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia ze współpracownikiem, Marek Woch pełnomocnik prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ze współpracownikami, Krzysztof Butkiewicz starszy specjalista w Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Kocój ekspert Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, Mariola Łodzińska wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krystyna Ptok przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Mateusz Moksik asystent przewodniczącego Komisji.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Małgorzata Siedlecka-Nowak, Emilia Szpindor oraz Monika Żołnierowicz-Kasprzyk – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.
Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO):
Dzień dobry. Witam wszystkich państwa na kolejnym posiedzeniu Komisji Zdrowia. Witam zarówno panie i panów posłów, wszystkie osoby, które uczestniczą w dzisiejszym posiedzeniu Komisji Zdrowia, jak i pana ministra. Myślę, że mamy kworum. Możemy rozpoczynać.
Szanowni państwo, na dzisiejsze posiedzenie Komisji zostały zaplanowane dwa punkty. Pierwszy, dotyczy rozpatrzenia wniosku o powołanie podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego. A drugi punkt – rozpatrzenie informacji na temat opieki hospicyjnej dla osób starszych.
Chcę jeszcze powiedzieć, że 24 stycznia 2018 r. Prezydium Sejmu wyraziło zgodę na powołanie podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego. Mając tę informację, przed chwilą odbyliśmy krótką naradę w gronie prezydium z tego względu, że do drugiego punktu istnieje zastrzeżenie, że informacja jest ograniczona wyłącznie do hospicjów dla osób starszych. My jako Komisja Zdrowia chcielibyśmy mieć szerszą informację na ten temat, dotyczącą także hospicjów dziecięcych. W związku z tym, ponieważ rozmawialiśmy również z panem ministrem i pan minister na dzisiaj nie dysponuje odpowiednią wiedzą zawierającą przede wszystkim liczby itd., po krótkiej naradzie w prezydium stwierdziliśmy, że najlepszym wyjściem będzie przesunięcie tego punktu na posiedzenie Komisji Zdrowia w innym terminie. Zatem dzisiaj zajmiemy się tylko powołaniem podkomisji dotyczącej zdrowia psychicznego.
Czy jest państwa sprzeciw? Nie ma… Proszę? Jest poparcie. Dziękuję. W związku z tym uważam, że zostało przegłosowane przyjęcie porządku z jednym punktem – powołaniem podkomisji.
Propozycja prezydium jest również taka, aby podkomisja do spraw zdrowia psychicznego miała skład dziewięcioosobowy. Czy jest inna propozycja? Proszę bardzo, pan przewodniczący.
Poseł Tomasz Latos (PiS):
Dziękuję bardzo, pani przewodnicząca. Szanowni państwo, w ramach dziewięcioosobowy podkomisji nie ma miejsca – tytułem wyjaśnienia, dla pełnej informacji – dla Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów. Ja z panem przewodniczącym uzgodniłem przed posiedzeniem Komisji – nie widzę go w tej chwili – że jest akceptacja takiego rozwiązania, identycznego jak przy drugiej stałej podkomisji, oczywiście z prośbą do sekretariatu Komisji, aby za każdym razem pan przewodniczący Kosiniak-Kamysz był informowany o terminach i tematyce spotkań i prac podkomisji stałej dotyczącej zdrowia psychicznego. Dziękuję bardzo.
Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO):
Dziękuję. Proszę bardzo, pan poseł.
Poseł Marian Zembala (PO):
Pani przewodnicząca, szanowni państwo, proszę wybaczyć krótki komentarz do tej sprawy, której rozpatrzenie przenieśliśmy na kolejne spotkania wszystkich państwa. Pana ministra i wszystkich państwa bardzo proszę o uważną lekturę tego tekstu, ponieważ nawet pobieżna lektura sprawi, że zauważymy w wielu obszarach popełnione niezamierzone – tak zakładam – niedorzeczności, które resortowi zdrowia nie tylko nie pomagają, ale przede wszystkim przeszkadzają i utrudniają chorym. W dobie, kiedy jest mało pielęgniarek, nie forsujmy tego, że głównie pielęgniarki…
Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO):
Przepraszam bardzo, panie pośle, ale zdjęliśmy ten punkt…
Poseł Marian Zembala (PO):
Uczulam państwa tylko na problem tak strasznie głupio, niedorzecznie dopracowanego tekstu…
Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO):
Dlatego zdjęliśmy go z porządku. Myślę więc, że dyskusja na ten temat jest w tym momencie absolutnie zbędna. Była pełna zgoda odnośnie do tego, żeby to dzisiaj zdjąć z porządku.
Wracamy do punktu pierwszego. W takim razie proszę o zgłoszenia. Proszę bardzo, pan przewodniczący.
Poseł Tomasz Latos (PiS):
Dziękuję bardzo. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości chciałbym zgłosić następujące osoby. Pani poseł Hrynkiewicz, pani poseł Czech, pani poseł Wróblewska, pan poseł Ostrowski i pani poseł Kwiecień.
Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO):
Z ramienia Platformy Obywatelskiej chciałabym zgłosić pana posła Grzegorza Furgo i siebie, czyli Beatę Małecką-Liberę. Proszę o następne zgłoszenia.
Poseł Jerzy Kozłowski (Kukiz15):
Dziękuję. Pani przewodnicząca, z ramienia Kukiz’15 zgłaszam Jerzego Kozłowskiego, czyli siebie. Dziękuję.
Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO):
Dziękuję bardzo. Proszę bardzo, pan przewodniczący.
Poseł Tomasz Latos (PiS):
Najmocniej przepraszam, jedna korekta zrobiona na szybko. Zamiast pani poseł Kwiecień pani poseł Kaczorowska.
Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO):
A Klub Poselski Nowoczesna? Nie ma dzisiaj nikogo. Jest. Proszę bardzo. Przepraszam.
Poseł Radosław Lubczyk (N):
Wysoka Komisjo, z Klubu Poselskiego Nowoczesna Radosław Lubczyk do składu podkomisji.
Przewodnicząca poseł Beata Małecka-Libera (PO):
Dobrze. Dziękuję bardzo. To wszystkie zgłoszenia. Czy mamy głosować? Czy jest sprzeciw? Nie ma.
W takim razie dziękuję bardzo. Zamykam posiedzenie Komisji i proszę wszystkie osoby zgłoszone do podkomisji o jej ukonstytuowanie. Dziękuję bardzo.