Interpelacja nr 1095
do ministra sprawiedliwości
w sprawie unieważnienia X konkursu ofert na pomoc świadkom i osobom im najbliższym
Zgłaszający: Agnieszka Ścigaj
Data wpływu: 13-02-2016
Szanowny Panie Ministrze,
w związku ze zgłoszeniem przez organizacje pozarządowe niepokojącej sytuacji związanej z unieważnieniem przez Pana jako Dysponenta Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej X konkursu ofert na pomoc świadkom i osobom im najbliższym oraz dowolnością w dokonywanej przez ocenie ofert składanych przez różne podmioty w ramach konkursów ofert, proszę o wyjaśnienie następujących kwestii:
- Na jakiej podstawie unieważnił Pan X konkurs ofert na pomoc świadkom i osobom im najbliższym, w sytuacji gdy 27 listopada 2015 r. określając warunki konkursu, to Pan wskazał oczekiwany zakres wsparcia jaki miał być realizowany przez organizacje pozarządowe w formie zadania zaleconego? Przypomnę, że wskazał Pan iż oczekuje by w ofercie formy wsparcia dla świadków skoncentrowały się jedynie na pomocy prawnej, psychologicznej oraz udziale tłumacza języka migowego. Wskazując w uzasadnieniu do unieważnienia, iż tożsamość form wsparcia w ramach konkursu IX i X wywołała wątpliwość co do skutecznego zrealizowania celów konkursu. Czy nie miał Pan tych wątpliwości przed podpisaniem ogłoszenia o konkursie? Z czego wynikają pojawiające się nagle wątpliwości? Szczególnie, że z informacji zawartej na Państwa stronie wynika, że 16 organizacji pozarządowych z terenu całego kraju podjęło trud przygotowania oferty. Ale przede wszystkich podjęło trud porozumienia się z instytucjami wymiaru sprawiedliwości by wspólnie z nim wypracować i wdrożyć system pomoc świadkom przestępstw.
Nie sposób się również z Panem zgodzić, iż oba konkursy ogłoszone w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Pomocy Postpenitencjarnej zawierając tożsame działania. Albowiem w unieważnionym konkursie zgodnie z założeniem zawartym w ogłoszeniu kładziono nacisk na współpracę organizacji pozarządowych z wymiarem sprawiedliwości. W związku z tym proszę wskazać z iloma jednostkami wymiaru sprawiedliwości organizacje pozarządowe, które złożyły oferty zawarły porozumienia o współpracy? W jaki sposób zamierza Pan wyjaśnić swoim podległym jednostkom, że działania podejmowane przez organizacje pozarządowe są konieczne, a współpraca podnosi jakość świadczonej dla człowieka pomocy?
- Czy podjęte zostały rozmowy z organizacjami pozarządowymi, które złożyły oferty celem wyjaśnienia Pańskiej decyzji oraz wypracowania wspólnego stanowiska?
- Proszę o wskazanie, czy Komisja Konkursowa rekomendowała Panu oferty do zawarcia umów na realizację zadań? Jeśli tak to jakie? I dlaczego uznał Pan decyzję Komisji Konkursowej za wadliwą? Proszę o przekazanie listy ofert rekomendowanych Panu przez Komisję Konkursową?
- Czy w skład Komisji Konkursowej wchodzili niezależni eksperci, spoza Ministerstwa Sprawiedliwości?
- Czy rozważa Pan możliwość włączenia do prac Komisji Konkursowej jako członków przedstawicieli organizacji pozarządowych, partnerów społecznych?
- W jaki sposób Ministerstwo Sprawiedliwości będzie realizować założenia ustawy z dnia 27 listopada 2014 r. o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka (Dz.U. 2015 poz. 21)?
Z treści ustawy wynika, że Minister Sprawiedliwości w drodze konkursu ofert wyłoni podmioty, które będą realizowały zadania wynikające z ustawy z dnia 27 listopada 2014 r. o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka (Dz.U. 2015 poz. 21). Proszę wskazać, do kiedy ogłosi Pan ponownie konkurs na realizację zadań wynikających z delegacji ustawowej?