Interpelacja nr 940

do ministra środowiska

w sprawie kosztów utrzymania przydomowych oczyszczalni ścieków komunalnych, w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. dotyczącego warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego

Zgłaszający: Jacek Osuch

Data wpływu: 08-02-2016

Szanowny Panie Ministrze,

od 1 stycznia 2016 roku jakość oczyszczonych ścieków odprowadzanych z każdej oczyszczalni musi być zgodna z wytycznymi Ministra Środowiska, zgodnymi z wielkością aglomeracji. W każdej oczyszczalni (nawet przydomowej) zlokalizowanej na terenie aglomeracji powyżej 10.000 RLM wymagane jest podwyższone usuwanie związków biogennych, a więc azotu i fosforu. Jednak obowiązek prowadzenia pomiarów wielkości emisji przekracza możliwości finansowe mieszkańców małych miejscowości.

Od kilku tygodni władze gminy Bolesław oraz mieszkańcy miejscowości Podlipie, Międzygórze i Krążek zwrócili się do mnie z licznymi wnioskami o interwencję w tej sprawie. W związku z rozporządzeniem, właściciele przydomowych oczyszczalni będą musieli okresowo pobierać próbki oczyszczonych ścieków. Częstotliwość pobierania będzie zależała od wskaźnika RLM, a co za tym idzie od wielkości aglomeracji. Przepisy przewidują, że im większe będzie obciążenie oczyszczalni (co oznacza wyższy wskaźnik RLM), tym więcej próbek trzeba będzie pobrać w ciągu roku. Tymczasem badanie to jest stosunkowo kosztowne (150-300 złotych). Trudno wyobrazić sobie właściciela przydomowej oczyszczalni zlecającego co dwa tygodnie badania ścieków i ponoszącego tak wysokie koszty.

Jestem przekonany, że Prawo i Sprawiedliwość nie pozwoli na to, by nowe przepisy dotyczące odprowadzania ścieków utrudniały instalowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, a właścicielom już istniejących – przysparzały wielu problemów. W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o wyjaśnienie poniższych kwestii, dotyczących przydomowych oczyszczalni ścieków komunalnych, w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

  1. Czy ścieki, pochodzące z przydomowych oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/d w aglomeracji, podlegają wymaganiom wprowadzania ścieków do ziemi, które zostały określone w załączniku nr 3 do w/w rozporządzenia?
  2. Czy obowiązek prowadzenia pomiarów wielkości emisji (par. 5 w/w rozporządzenia) istnieje wyłącznie dla instalacji wymagającej pozwolenia wodno prawnego, czy obowiązek ten istnieje również w przypadku eksploatacji instalacji niewymagających tego pozwolenia, do których należą indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków w aglomeracji?

Według odpowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska na interpelację nr 9010 z dnia 15.04.2009 r. w sprawach przydomowych oczyszczalni ścieków, obowiązek prowadzenia pomiarów wielkości emisji istnieje wyłącznie dla instalacji wymagającej pozwolenia wodnoprawnego (odpowiedź na interpelację dot. nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego).

Należy podkreślić, że jednokrotny koszt badania ścieków wynosi ok. 400,00 zł, co w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach objętych aglomeracją o RLM 10608 tj. Podlipie, Międzygórze i Krążek, w skali roku daje kwotę 4.800,00 zł. (12 próbek w ciągu roku). Stawka ta zdecydowanie przekracza budżety domowe mieszkańców małych miejscowości.