Interpelacja nr 21253

do ministra sprawiedliwości

w sprawie liczby spraw jakie wpłynęły do prokuratury

Zgłaszający: Barbara Dolniak

Data wpływu: 03-04-2018

Szanowny Panie Ministrze,

działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu RP zwracam się do Pana Ministra z interpelacją poselską w sprawie liczby spraw, w tym spraw długotrwałych, jakie wpłynęły do prokuratury.

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o dalszym wzroście liczby długotrwałych postępowań przygotowawczych prowadzonych lub nadzorowanych przez prokuraturę.

Ponadto, po zapoznaniu się z treścią odpowiedzi udzielonej przez pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego Pana Bogdana Święczkowskiego na interpelację nr 17810 Pani Poseł Małgorzaty Niemczyk w sprawie usprawnienia pracy prokuratorów w kontekście niezałatwionych spraw karnych, pojawiają się dalsze wątpliwości, wymagające wyjaśnienia.

Biorąc pod uwagę powyższe, zwracam się do Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

1) Ile wynosił wpływ spraw do prokuratury w latach 2014 – 2017 z uwzględnieniem jej poszczególnych szczebli?

2) Ile było spraw długotrwałych w latach 2014 – 2017 na koniec każdego kolejnego roku w następujących kategoriach:

- sprawy trwające powyżej 6 miesięcy,

- sprawy trwające powyżej 1 roku do 2 lat,

- sprawy trwające powyżej 2 do 5 lat,

- sprawy trwające powyżej 5 lat.

3) Ile spraw długotrwałych wyszczególnionych w poszczególnych kategoriach dotyczy spraw finansowych i gospodarczych?

4) Czy można porównywać wielkość wpływu spraw do prokuratury w latach 2015, 2016 i 2017 bez uwzględnienia zmian wprowadzonych do Kodeksu postępowania karnego kolejno ustawami z dnia 27 września 2013 roku (Dz. U. poz. 1247 z późn. zm. ), które weszły w życie w dniu 1 lipca 2015 roku i z dnia 11 marca 2016 roku (Dz. U. poz. 437 ze zm.), które weszły w życie w dniu 15 kwietnia 2016 roku i ewentualnie jakiej kategorii spraw te zmiany dotyczyły?

5) Ile w poszczególnych latach w okresie od 2014 roku do 2017 roku sądy uwzględniły skarg na przewlekłość i jakie kwoty zostały w związku z tym zasądzone od Skarbu Państwa?

6) Ile wynosiły limity etatów orzeczniczych w prokuraturze według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku na poszczególnych szczeblach prokuratury i ile tych etatów było obsadzonych?

7) Ilu faktycznie prokuratorów, w tym delegowanych, wykonywało według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku czynności na poszczególnych szczeblach prokuratury z wyodrębnieniem prokuratorów delegowanych? Przy czym w odniesieniu do Prokuratury Krajowej proszę odrębnie podać liczbę prokuratorów, w tym delegowanych, wykonujących czynności w siedzibie Prokuratury Krajowej oraz odrębnie liczbę prokuratorów wykonujących czynności w Ośrodkach Zamiejscowych Prokuratury Krajowej z uwzględnieniem prokuratorów Prokuratury Krajowej i prokuratorów delegowanych.

8) Ilu prokuratorów Prokurator Generalny powołał w 2017 roku na stanowiska:

- prokuratora Prokuratury Krajowej,

- prokuratora prokuratury regionalnej,

- prokuratora prokuratury okręgowej,

- prokuratora prokuratury rejonowej?

9) Ilu (odrębnie dla 2016 i 2017 roku) prokuratorów zostało powołanych do pełnienia funkcji:

- prokuratora regionalnego,

- zastępcy prokuratora regionalnego,

- prokuratora okręgowego,

- zastępcy prokuratora okręgowego,

- prokuratora rejonowego,

- zastępcy prokuratora rejonowego?