Odpowiedź na interpelację nr 31015

w sprawie procesu pozyskiwania nowych łodzi podwodnych dla polskiej armii

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na interpelację Pana Posła Marka Opioła w sprawie procesu pozyskiwania nowych łodzi podwodnych dla polskiej armii (SPS-023-31015/15), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

Marynarka Wojenna, po przeprowadzonych w ostatnich latach remontach okrętów podwodnych typu Kobben oraz na podstawie oceny faktycznego stanu technicznego, podjęła działania w celu zmiany normy docelowej eksploatacji planowanych do wycofania w najbliższych latach okrętów. Przedłużenie docelowej normy eksploatacji umożliwi utrzymanie niezbędnego poziomu wyszkolenia załogom okrętów podwodnych, jak i prowadzenie działalności operacyjnej przez Marynarkę Wojenną.

Rozbudowa i modernizacja floty Marynarki Wojennej, realizowana w ramach Programu Operacyjnego - Zwalczanie zagrożeń na morzu, obejmuje m.in. zadanie dotyczące pozyskania trzech okrętów podwodnych nowego typu, z czego dwóch pierwszych okrętów do 2022 r., a trzeciego po tym roku. Środki finansowe na realizację tego przedsięwzięcia do 2022 r., zostały zabezpieczone w zatwierdzonym przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 20 lutego br. Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2015-2022.

Specjalistyczne obsady posiadanych okrętów podwodnych będą stanowiły podstawowy element organizacyjno-etatowy na nowo pozyskiwanych okrętach podwodnych nowego typu.

Współczesne okręty podwodne należą do jednych z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które mogą być obsługiwane jedynie przez odpowiednio przygotowane załogi. Dlatego na etapie opracowywania wymagań na okręt podwodny nowego typu zidentyfikowano potrzebę pozyskania w pierwszej kolejności (przed przekazaniem jednostek do eksploatacji) pakietu szkoleniowego oraz logistycznego, w ramach którego zrealizowane zostanie pełne szkolenie wszystkich obsad stanowisk i systemów okrętowych na podstawie dokumentacji producentów sprzętu jak i stoczni, z wykorzystaniem bazy szkoleniowej producenta, narodowej lub sojuszniczej. Jednocześnie dostarczone urządzenia treningowe (symulatory) zapewnią szkolenie załogi na poziomie obsługi mechanizmów głównych i taktycznego wykorzystania okrętu. Szczegóły oraz harmonogram przedsięwzięć zostaną określone w umowie z wyłonionym wykonawcą. Powyższe rozwiązanie pozwoli zatem na utrzymanie załóg okrętów podwodnych w czasie od wycofania do pozyskania nowych okrętów.

Wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy i konsultacji w ramach dialogu technicznego wskazują, że na rynku uzbrojenia możliwe są do pozyskania w krótkim czasie okręty podwodne spełniające wymagania dla programu ORKA. Dlatego też na obecnym etapie realizacji zadania nie przewiduje się braku możliwości pozyskania nowych okrętów podwodnych do 2022 r., a co za tym idzie alternatywnych sposobów zabezpieczenia zdolności operacyjnych Marynarki Wojennej.

Program ORKA jest jednym z ważniejszych dla Marynarki Wojennej w procesie modernizacji technicznej sił okrętowych. Realizacja Programu Operacyjnego – Zwalczanie zagrożeń na morzu ma za główny cel utrzymanie i zwiększenie potencjału Marynarki Wojennej. W jego ramach pozyskiwane będą m.in. nowoczesne niszczyciele min KORMORAN II, okręty obrony wybrzeża MIECZNIK, okręty patrolowe z funkcją zwalczania min CZAPLA, okręt patrolowy ŚLĄZAK, okręt wsparcia działań połączonych MARLIN oraz kolejny nadbrzeżny dywizjon rakietowy Marynarki Wojennej.

Tak więc proces modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w zakresie Marynarki Wojennej jest działaniem wielowątkowym, skierowanym na zwalczanie różnego rodzaju zagrożeń na morzu, w tym m.in. zwalczanie celów nawodnych i podwodnych oraz zwalczanie zagrożenia minowego. Jednym z elementów modernizacji jest pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu. Wykonanie zamierzeń modernizacyjnych w ramach wyżej wymienionego programu operacyjnego pozwoli na utrzymanie i rozwój potencjału bojowego podsystemów rażenia okrętów nawodnych i podwodnych oraz podsystemu obrony przeciwminowej, a tym samym korzystnie wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa państwa w tym zakresie.

Z poważaniem

z up. Maciej JANKOWSKI

PODSEKRETARZ STANU