Interpelacja nr 32022

do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie świadczeń alimentacyjnych przyznawanych z funduszu alimentacyjnego

Szanowny Panie Ministrze!

Świadczenie alimentacyjne jest obligatoryjnym świadczeniem na rzecz osób fizycznych, które obciąża inne osoby fizyczne. Obowiązek pewnego zachowania się polegający m.in. na dostarczeniu środków finansowych na rzecz osób uprawnionych wynika przede wszystkim ze stopnia pokrewieństwa. Zakres świadczenia kształtuje się różnie w zależności od uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego. Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie regulują tych kwestii w sposób kompleksowy. W pewnych przypadkach ciężar obowiązku polegającego na dostarczeniu środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb i nie otrzymują wsparcia od osób zobowiązanych względem nich do świadczeń alimentacyjnych zostaje przerzucony na państwo. Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów jest to zgodne z zasadą pomocniczości. Ustawa wprowadza zasady, egzekucję i inne działania związane z otrzymaniem przez osoby uprawnione, które nie są w stanie wyegzekwować zasądzonych alimentów świadczenia z budżetu państwa poprzez fundusz alimentacyjny.

Przepisy powyższego aktu prawnego wprowadzają kryterium dochodowe związane z otrzymaniem świadczenia alimentacyjnego. Zgodnie z art. 9 ust.2 dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 725zł. Kwota ta została obowiązuje od 1 października 2008, czyli od momentu wejścia przedmiotowej ustawy. Wprowadzenie progu dochodowego uniemożliwia otrzymanie środków materialnych dzieciom, które nie mogą ich otrzymać od osób wobec nich zobowiązanych. Zaznaczamy, że świadczenie to przysługuje konkretnie oznaczonej osobie, a w przypadku dzieci, często od drugiego z rodziców. Uzależnienie otrzymania środków materialnych od drugiego z rodziców nie powinno być uzależnione od dochodów drugiego z rodziców. Próg dochodowy może naruszać zasadę równego traktowania dzieci w zakresie dochodzenia zasądzonych alimentów.

Ponadto zgodnie z informacjami podanymi publiczne, jedynie 13 % należności alimentacyjnych zostaje ściągniętych.

W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą do Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jakie jest stanowisko Pana Ministra w przedmiotowej sprawie?
  2. Czy w ocenie Pana Ministra obowiązujące kryterium dochodowe nie narusza zasady równego traktowania dzieci?
  3. Czy planowane są prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie innego kryterium uzależniającego uzyskanie świadczeń alimentacyjnych z funduszu alimentacyjnego?
  4. Czym spowodowana jest tak niskie egzekwowanie świadczeń alimentacyjnych wypłaconych z funduszu alimentacyjnego?
  5. Czy Pan Minister planuje podjąć działania mające na celu zwiększenie ściągalności świadczeń alimentacyjnych? Jeżeli tak, to jakie?