Interpelacja nr 32969
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie zmian w kryteriach przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Bardzo dziękuję za odpowiedź na interpelację w sprawie w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz zasiłków rodzinnych. Po otrzymaniu informacji spotkałem się ponownie ze sporą delegacją samotnych matek, które przekazały mi swoje spostrzeżenia.
Największym problemem dla większości z nich jest uzyskanie zasądzonych alimentów na rzecz dzieci i jedynym wsparciem dla tych osób jest Fundusz Alimentacyjny, jednak Ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ogranicza prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego kwotą dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę 725 zł. Jak się dowiaduję kwota ta od 2007 r., czyli od 8 lat, nie była zmieniana, co przy wzrastającej kwocie najniższego wynagrodzenia a także przeciętnego wynagrodzenia powoduje, że coraz mniej osób ma możliwość otrzymywania świadczenia z funduszu alimentacyjnego. W odpowiedzi na interpelację przeczytałem, że obecnie nie są prowadzone prace nad podwyższeniem kryterium dochodowego.
Na 92 posiedzeniu Sejmu wprowadzona została zasada „złotówka za złotówkę”, która dotyczyć będzie świadczeń rodzinnych i powiązanych z nimi dodatków – takich jak becikowe, dodatki z tytułu samotnej opieki nad dzieckiem, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, urlopu wychowawczego, kształcenia i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, jego nauki poza miejscem zamieszkania i rozpoczęcia roku szkolnego.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniem czy zamierza Pan podjąć działania na rzecz takich zmian w przepisach, aby zasada „złotówka za złotówkę” dotyczyła również kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego?
Artur Dunin
Poseł na Sejm Rp
Platforma Obywatelska RP