Marszałek Sejmu, wspólnie z członkami Komitetu Honorowego, ogłosiła wyniki konkursu historycznego „Polskie serce pękło – Katyń ‘40”. W specjalnym filmie podsumowującym konkurs wystąpili także prezydent Andrzej Duda, a także ministrowie: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, edukacji narodowej oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
- Tytuł konkursu otworzył przed uczestnikami możliwość zaprezentowania wiedzy i przemyśleń w różnych formach prac pisemnych oraz plastycznych. Nie było więc dziełem przypadku, że wpłynęły, rozprawy naukowe, opowiadania, eseje, wywiady, małe formy teatralne, listy oraz utwory poetyckie. Wśród prac plastycznych epatowała różnorodność w ujęciu tematu – podkreśliła Marszałek Sejmu, dziękując wszystkim uczestnikom konkursu i gratulując laureatom. - Moją ogromną radość wywołała nie tylko frekwencja w konkursie. Blisko 700 prac literackich i plastycznych młodych autorów z całej Polski, ale i bardzo wysoki poziom twórczości. Wasza pomysłowość i kreatywność jest godna najwyższego uznania - powiedziała Elżbieta Witek.
Młodzieży, która nadesłała prace konkursowe dziękowali członkowie komitetu honorowego. - Dziś spokojnie możemy powiedzieć, że polskie państwo i naród przetrwa, jeżeli ma takich młodych obywateli – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. - To niezwykle ważne, że jako młode pokolenie pielęgnujecie pamięć o dramacie, jaka była zbrodnia katyńska – dodał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
- Otrzymaliśmy wiele bardzo dojrzałych prac. To dowodzi, że zamysł oprawców, żeby Polski niepodległej nie było, się nie powodzi - zaakcentował prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. - Jesteście nowym pokoleniem, które troszczy się o prawdę i pamięć historyczną, spełniając w ten sposób obowiązek wobec poległych bohaterów - uzupełnił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Do uczestników, laureatów, wyróżnionym i wszystkich uczestników konkursu zwrócił się też prezydent Andrzej Duda. Podziękował im za udział w konkursie wbrew trudnościom obecnego czasu. - To piękny dowód dojrzałości i pamięci o narodowych bohaterach, który budzi moje najwyższe uznanie – powiedział Prezydent. - Dziś, kiedy znów mamy własne, suwerenne państwo, pielęgnujemy pamięć o bohaterach, którzy woleli zginąć niż zdradzić Ojczyznę. Ich etos i dziedzictwo są fundamentem naszej narodowej tożsamości - zaznaczył Andrzej Duda. - Chcę także serdecznie podziękować organizatorom konkursu za przeprowadzenie go mimo tak szczególnych warunków - zakończył Prezydent.
Konkurs ogłoszony przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek 28 stycznia skierowany był do młodzieży ze szkół średnich. Część plastyczna obejmowała zaprojektowanie karty pocztowej upamiętniającej zbrodnię katyńską, z kolei część literacka związana była z odpowiedzią na pytanie: dlaczego musimy pamiętać o Katyniu?
Na konkurs wpłynęło blisko 700 zgłoszeń. Z czego 208 prac literackich oraz 431 prac plastycznych spełnilo wymagania regulaminowe.
***
Wyniki Konkursu:
KONKURS „POLSKIE SERCE PĘKŁO. KATYŃ 1940” - PRACE LITERACKIE
Miejsce I: Kacper Burzyński, I LO im. H. Sienkiewicza, Koluszki
Miejsce II: Maksymilian Wiśniewski, XLII LO im. Marii Konopnickiej, Warszawa
Miejsce III: Emilia Golenia, Zespół Szkół Elektronicznych, Rzeszów
Wyróżnienie - Miejsce IV: Wiktoria Nowosielska, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika, Siedlce
Wyróżnienie - Miejsce V: Dominika Buczek, VII LO im. Zofii Nałkowskiej, Kraków
Wyróżnienie - Miejsce VI: Wojciech Mizgalski, IV LO im. B. Prusa , Szczecin
Wyróżnienie - Miejsce VII: Weronika Drozdowska, Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej, Rypin
Wyróżnienie - Miejsce VIII: Adriana Pawłowska, Zespół Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego, Legnica
Wyróżnienie - Miejsce IX: Jakub Chmielewski, Zespół Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja, Kraśnik
Wyróżnienie - Miejsce X: Marek Hudasch, Publiczne Technikum nr. 4 im. rtm. Pileckiego, Opole
KONKURS „POLSKIE SERCE PĘKŁO. KATYŃ 1940” - PRACE PLASTYCZNE
Miejsce I: Zuzanna Pijewska, I LO im. gen. W. Sikorskiego, Włoszczowa
Miejsce II: Emilia Gurtowska, XXI LO im. H. Kołłątaja, Warszawa
Miejsce III: Sabina Żaba, Kinga Gucwa, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego, Zakliczyn
Wyróżnienie - Miejsce IV: Wiktoria Jędrzejczyk, Zespół Szkół Technicznych, Częstochowa
Wyróżnienie - Miejsce V: Magdalena Tkacz, II LO im. M. Kopernika, Kędzierzyn-Koźle
Wyróżnienie - Miejsce VI: Maksymilian Fedyna, II LO, Lubin
Wyróżnienie - Miejsce VII: Aleksandra Kłosowska, Zespół Szkół im. Norwida, Nowe Miasto Lubawskie
Wyróżnienie - Miejsce VIII: Jan Kukla, Zespół Szkól Licealnych i Ekonomicznych nr 1, Warszawa
Wyróżnienie - Miejsce IX: Patryk Kowalewski, Zespół Szkół Zawodowych im. gen. J. Bema, Węgorzewo
Wyróżnienie - Miejsce X: Wiktoria Krekora, Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego, Pionki
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Ogłoszenie wyników konkursu: Zobacz film