Interpelacja nr 14423

do ministra finansów

w sprawie zwolnień w Krajowej Administracji Skarbowej

Zgłaszający: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Zofia Czernow, Aldona Młyńczak, Joanna Frydrych

Data wpływu: 20-07-2017

Szanowny Panie Ministrze,

z informacji, które otrzymałyśmy wynika, ze rewolucja, którą przeszła "skarbówka" i nowoutworzona Krajowa Administracja Skarbowa to nie tylko zmiana nazwy i struktury, to nie tylko nowe uprawnienia, by walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami, ale to także, a może najbardziej bulwersujące co się wydarzyło, to zwolnienia ze służby pracowników.

Z końcem maja pracownicy administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej mieli stać się pracownikami KAS.

Takie były zapowiedzi i zapewnienia, ale tak się niestety nie stało. Jak się dowiadujemy ponad dwa i pół tysiąca osób nie dostało pracy w nowej Krajowej Administracji Skarbowej.

I nie są to tylko osoby, które współpracowały wcześniej ze służbami bezpieczeństwa PRL.

Okazuje się jednak, ze bez pracy pozostały osoby świetnie wykształcone i z dużym doświadczeniem.

Sami celnicy określają to, co się stało "czystkami". W nowych strukturach Krajowej Administracji Skarbowej nie ma miejsca dla pracowników z uprawnieniami emerytalnymi, choć jak wiemy nie można zwolnić nikogo z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Podobno znaleziono na to taki oto sposób - stosowano bezprawny przymus, polegający na składaniu wniosków o zwolnienie ze służby, a nawet jak wynika z informacji do nas przychodzących, stosowano zastraszanie i w razie nie podpisania takiego wniosku, zwolnienie od zaraz ze służby.

Jest to tym bardziej smutne, ze jeszcze w połowie maja prezydent Andrzej Duda razem z Panią Minister Elżbietą Rafalską z dumą prezentowali kampanię „Godny wybór”, w której z uśmiechem i dobrym słowem zachęcali ludzi do dłuższej pracy.

Szokiem jest dla nas tez informacja, ze te osoby musiały odejść ze służby, a prawdopodobnie zostały tam osoby, które były współpracownikami lub funkcjonariuszami SB.

Otrzymałyśmy tez informację o tym, ze świadomie zwolniono osoby, które sprzeciwiały sie reformie, odważnie o tym mówiły i czynnie brały udział w podejmowanych działaniach na rzecz tego środowiska w czasie jej wprowadzania.

Pytamy więc Pana Ministra,

czy prawdą jest, że osoby z uprawnieniami emerytalnymi były zmuszane szantażem do odejścia ze służby?

ile osób złożyło oświadczenia lustracyjne?

czy pozostały w służbie osoby, które były współpracownikami lub funkcjonariuszami SB?

czy prawdą jest, że w nowej strukturze propozycji pracy nie otrzymali funkcyjni związkowcy?

jaka jest prawdziwa liczba osób zwolnionych, które nie otrzymały propozycji służby w nowej strukturze KAS?

Pozostajemy z szacunkiem