8 lipca 2014 r. Komisja Infrastruktury rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (druk nr 2184).
Projekt z druku nr 2184 ma na celu zmianę przepisów dotyczących sankcjonowania naruszeń obowiązku uiszczenia opłaty za przejazd drogami krajowymi, a także zmianę zasad zwolnień z opłaty elektronicznej i opłat za przejazd autostradą dla pojazdów służb mundurowych, służb specjalnych oraz służb ratowniczych.
Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisja wniosła poprawki dotyczące m.in.:
- skrócenia o połowę (do 180 dni) terminu wszczynania postępowania w sprawie nałożenia kar pieniężnych w związku z naruszeniem obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej;
- zwolnienia z opłat za przejazd autostradami pojazdów kontroli skarbowej;
- określenia w drodze rozporządzenia przez ministrów właściwych do spraw transportu i finansów publicznych formy zabezpieczenia należności z tytułu opłaty elektronicznej i sposobu jej ustalania oraz określenia wysokości kaucji za wydawane korzystającemu z drogi publicznej urządzenie, przy użyciu którego pobierana jest opłata elektroniczna;
- zmniejszenia wysokości opłat za uchybienia kierowców w obsłudze urządzeń do uiszczania opłat drogowych.
Komisja odrzuciła wniosek o zwrócenie sprawozdania do podkomisji nadzwyczajnej.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Stanisław Żmijan (PO).
Wyznaczono do 10 lipca br. termin dla ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE na przedstawienie opinii.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju - Zbigniew Rynasiewicz.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy - Prawo budowlane (druk nr 2493).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju - Janusz Żbik.
Projekt zakłada transpozycję do krajowego porządku prawnego postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę 89/106/EWG.
Rozporządzenie ustala nowe zasady wprowadzania do obrotu lub udostępniania na rynku (UE) wyrobów budowlanych poprzez ustanowienie zharmonizowanych zasad wyrażania ich właściwości użytkowych oraz zasad stosowania oznakowania CE na tych wyrobach. Rozporządzenie nr 305/2011 nadaje obligatoryjny charakter oznakowaniu CE w odniesieniu do wyrobów objętych normą zharmonizowaną.
Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną, do której skierowała ww. projekt. Przewodniczącą podkomisji została poseł Krystyna Sibińska (PO).
Do 26 sierpnia br. wyznaczono termin na przedstawienie sprawozdania o projekcie.