Odpowiedź ministra sportu i turystyki

na interpelację nr 2659

w sprawie ustalenia potencjalnej lokalizacji obiektu żużlowego w Warszawie

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP pana Łukasza Borowiaka oraz grupy posłów, przekazaną pismem z dnia 9 marca 2012 r. (sygn. SPS-023-2659/12), w sprawie ustalenia potencjalnej lokalizacji obiektu żużlowego w Warszawie, uprzejmie informuję, co następuje.

   Przedstawiona w interpelacji kwestia dotycząca własności obiektów Gwardii Warszawa od 2008 r. nie uległa zasadniczej zmianie. Obecna sytuacja prawna i toczące się postępowanie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, a w następstwie wydanie stosownej decyzji przez ministra skarbu państwa, nie stwarza perspektyw na podjęcie rozmów w kwestii ewentualnej reaktywacji toru żużlowego na tym obiekcie.

   Nadmieniam jednocześnie, że Ministerstwo Sportu i Turystyki nie jest stroną w prowadzeniu tego typu negocjacji. To kompetencje m.st. Warszawy, zainteresowanego klubu sportowego oraz właściciela/zarządzającego obiektem sportowym.

   Analizując możliwość współpracy w tej sprawie z władzami m.st. Warszawy, stwierdzam, że przedmiotowa kwestia nie znalazła odzwierciedlenia w ˝Strategii rozwoju sportu w Warszawie do roku 2020˝, stanowiącej załącznik do uchwały nr XCIII/2728 /2010 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 października 2010 r.

   Biorąc pod uwagę wysoką pozycję polskiego żużla na arenie międzynarodowej i szanse na jego dalszy rozwój, nie wykluczam jednak możliwości wsparcia tej inicjatywy.

   Jednocześnie zawiadamiam, że minister sportu i turystyki, będąc dysponentem środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, aktywnie wspiera realizację zadań inwestycyjnych z zakresu infrastruktury sportowej. Działania podjęte w tym zakresie przez ministerstwo są ukierunkowane na wzbogacenie bazy obiektów sportowych w Polsce, zarówno o te przeznaczone dla sportu wyczynowego, jak również w obszarze sportu powszechnego, co dotyczy m.in. obiektów przyszkolnych czy zlokalizowanych w miastach, jak i na obszarach wiejskich, z których korzystają okoliczni mieszkańcy.

   W ramach środków funduszu resort sportu przyznaje dofinansowanie na mocy rozporządzenia ministra sportu i turystyki z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie dofinansowania zadań ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (Dz. U. Nr 156, poz. 1051) jednostkom sektora finansów publicznych, jak również innym podmiotom na wsparcie realizacji przebudowy, remontu czy inwestycji obiektów sportowych. Należy tu zauważyć, iż dla podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu prawa unijnego, wysokość dofinansowania ze środków funduszu jest ograniczona przepisami regulującymi pomoc publiczną. Ww. rozporządzenie wskazuje zakres wsparcia ze środków funduszu realizacji zadań inwestycyjnych. A mianowicie dotacją ze środków funduszu można wesprzeć:

   - realizację zadań inwestycyjnych określonych w wojewódzkich wieloletnich programach rozwoju bazy sportowej,

   - realizację zadań inwestycyjnych objętych programem inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu opracowywanym przez ministra,

   - oraz zadania realizowane w innych programach wdrożonych przez ministra.

   Poniżej przedstawiam informacje w zakresie pytań postawionych przez pana posła.

   1. Czy ministerstwo w ramach swego budżetu zamierza wspierać starania Warszawskiego Towarzystwa Sportowego w pozyskaniu obiektu żużlowego w Warszawie?

   Resort sportu obejmuje dofinansowaniem realizację zadań inwestycyjnych w oparciu o następujące programy inwestycyjne:

   1) wojewódzkie wieloletnie programy rozwoju bazy sportowej - do 33% wartości kosztorysowej zadania;

   2) program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - do 50% wartości kosztorysowej zadania.

   Kwalifikowania zadania do dofinansowania w ramach wojewódzkich wieloletnich programów rozwoju bazy sportowej oraz podziału środków w ramach przyznanych limitów na województwo mazowieckie dokonuje marszałek województwa, wprowadzając inwestycję do programu uchwałą sejmiku województwa, stosując kryteria określone w ww. rozporządzeniu.

   Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu obejmuje obszary dofinansowania przedsięwzięć inwestycyjnych stanowiących główne zaplecza szkoleniowo-treningowe dla kadry narodowej i olimpijskiej oraz obiekty służące organizacji imprez sportowych najwyższej rangi. Kwalifikowania zadań do tego programu dokonuje Komisja ds. Strategicznych Inwestycji Sportowych, uwzględniając przede wszystkim opinie i rekomendacje polskich związków sportowych wskazujących priorytety dla poszczególnych dyscyplin. Kwalifikowanie zadań do programu odbywa się dwustopniowo:

   - I stopień - nadanie zadaniu inwestycyjnemu statusu strategicznego dla sportu i wprowadzenie do programu - planu wieloletniego,

   - II stopień - przyjęcie zadania do programu na dany rok kalendarzowy - plan roczny, które oznacza promesę rozpoczęcia dofinansowania zadania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na dany rok kalendarzowy.

   2. Czy ministerstwo sportu byłoby gotowe podjąć współpracę z władzami Warszawy oraz klubem sportowym w sprawie utworzenia w mieście odpowiednich warunków do uprawiania sportu?

   Resort sportu, w ramach posiadanych środków oraz realizowanych programów, w pełni popiera inicjatywy mające na celu rozwijanie bazy sportowej na terenie kraju. Jednakże należy zauważyć, że Ministerstwo Sportu i Turystyki nie jest inwestorem oraz uczestnikiem procesu budowlanego, a jedynie udziela dofinansowania w ramach wcześniej wymienionych programów i na zasadach w nich określonych.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Joanna Mucha

   Warszawa, dnia 30 marca 2012 r.