Odpowiedź na interpelację nr 30891
w sprawie planów Ministerstwa Obrony Narodowej zakupu dla Polski trzech okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi
Szanowny Panie Marszałku
Odpowiadając na interpelację Pana Posła Artura Górskiego w sprawie planów Ministerstwa Obrony Narodowej zakupu dla Polski trzech okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi (SPS-023-30891/15), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.
Pozyskanie na rzecz Sił Zbrojnych RP nowego okrętu podwodnego jest rozpatrywane co najmniej od dnia 27 września 2012 r., kiedy to Minister Obrony Narodowej zaakceptował wniosek gestora sprzętu wojskowego w tej sprawie.
Środki zarezerwowane w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej na zakup okrętów podwodnych w 2015 r. wynikają bezpośrednio z Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Jest to dokument niejawny. Należy mieć również na uwadze, że program „ORKA” (Okręt Podwodny Nowego Typu) jest programem wieloletnim, a jego finansowanie będzie rozłożone w czasie do 2024 r. Wskazanie szacowanej wartości tego zamówienia w trybie jawnym znacznie obniży pozycję negocjacyjną zamawiającego w planowanej do uruchomienia procedurze.
Należy również mieć na uwadze, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza pozyskać okręty podwodne nowego typu ,,ORKA’’ wraz z pociskami manewrującymi. Wymaga to dokonania dodatkowych analiz i uzgodnień oraz uzupełnienia dokumentacji stanowiącej podstawę do uruchomienia tego postępowania. Jego wszczęcie planowane jest na IV kwartał br. Jednakże, mimo wskazanych działań, harmonogram dostarczania nowych okrętów podwodnych nie uległ zmianie. Pierwsze dwa okręty podwodne planujemy pozyskać do 2022 r., trzeci po tym roku.
W lutym br. zatwierdzone zostały założenia offsetowe związane z programem pozyskania okrętów podwodnych nowego typu „ORKA”. Zgodnie z nimi w Polsce ma powstać „Centrum Serwisowe Okrętu Podwodnego Nowego Typu”. Podjęte działania mają na celu zbudowanie krajowego potencjału w zakresie utrzymania w gotowości technicznej pozyskanych okrętów, tj. możliwości ich serwisowania i przeprowadzania remontów.
Odnosząc się do pozostałych pytań Pana Posła Artura Górskiego informuję, że podstawowym zadaniem Sił Zbrojnych RP jest obrona terytorium kraju, a w tym pojęciu mieści się między innymi funkcja militarnego odstraszania. Powinna być ona realizowana poprzez demonstrowanie gotowości do obrony kraju posiadanymi siłami. Oznacza to, że nowe okręty podwodne również będą wpisywać się w to zadanie. Rola i zdolności Marynarki Wojennej jako rodzaju sił zbrojnych wpisują się w strategię bezpieczeństwa narodowego, a rozwijanie tych zdolności zwiększa bezpieczeństwo morskie kraju.
Wszystkie współczesne okręty podwodne posiadają możliwości przerzutu żołnierzy nie wchodzących w skład jego załogi. Zadania te realizowane są obecnie z wykorzystaniem będących w służbie okrętów podwodnych Marynarki Wojennej, jak również będą realizowane po wejściu do służby nowych okrętów.
Należy także mieć na uwadze, że w ramach podpisywanych umów na pozyskanie nowych jednostek pływających zawarte są pakiety szkoleniowe obejmujące przygotowanie członków załogi do wykonywania wszelkich zadań zgodnie z przeznaczeniem okrętu.
Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje utworzenia nowej jednostki specjalnej mogącej prowadzić operacje specjalne z okrętów podwodnych. Zdolności te posiadają już istniejące jednostki specjalne, m.in. Jednostka Wojskowa Formoza, której operatorzy mogą prowadzać działania specjalne w środowisku wodnym.
Po wejściu do służby nowych okrętów podwodnych operatorzy Wojsk Specjalnych zostaną przeszkoleni w zakresie przerzutu oraz desantowania z nowych typów okrętów w różnych uwarunkowaniach, zgodnie z procedurami i technikami obowiązującymi w Wojskach Specjalnych.
Z poważaniem
z up. Maciej JANKOWSKI
PODSEKRETARZ STANU